Szpital tymczasowy w Pyrzowicach. Pielęgniarki i wolontariusze poszukiwani

Szpital tymczasowy katowice

29 marca oficjalnie otwarto placówkę w Pyrzowicach. Wciąż trwa rekrutacja członków zespołu medycznego.

Aktualna sytuacja w szpitalu w Pyrzowicach 

Wczoraj, 31 marca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się sztab kryzysowy z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Głównym tematem zebrania stała się relokacja pacjentów chorych na covid do szpitali w innych regionach. Następnie przedstawiciele rządu i województwa wzięli udział w konferencji prasowej. 
- Przedwczoraj [29.03.] został uruchomiony moduł pierwszy, dzisiaj [31.03.] jest uruchamiany moduł drugi, czyli 56 łóżek tlenowych plus 10 na oddziale intensywnej terapii. Docelowo zakładamy tam po okresie świątecznym pełną dyspozycyjność wszystkich 144 łóżek - Jarosław Wieczorek odniósł się do szpitala w Pyrzowicach. - Jeśli chodzi o możliwości szpitali tymczasowych w przyszłym tygodniu osiągniemy maksimum - dodał. 
Pyrzowicka placówka rozpoczęła funkcjonowanie 29 marca. W ciągu doby niemal wszystkie wolne miejsca zajęli przybyli pacjenci. Ostatniego dnia marca znajdowało się tam 31 pacjentów, w tym 4 na oddziale intensywnej opieki medycznej. Rzecznik ministra zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, zapowiedział już, jaki plan opracowano na wypadek przepełnienia placówki.

Decyzją Wojewody Śląskiego podmiotem merytorycznie odpowiedzialnym za działalność placówki jest Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Do kadry zarządzającej należą:

  • Lekarz Kierujący Szpitalem Tymczasowym: dr n.med. Szymon Skoczyński
  • Lekarz Kierujący Odcinkiem Intensywnego Nadzoru Medycznego: lekarz Monika Nowicka
  • Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Agnieszka Wajda - Kiszczak
  • Konsultant ds. Medycznych: prof. dr hab.n. med. Jan Duława

Placówka pilnie poszukuje pracowników: lekarzy, pielęgniarek, ratowników, sanitariuszy, ale także wolontariuszy. Na stronie internetowej szpitala dostępny jest formularz aplikacyjny.

Stoimy twarzą w twarz z III falą pandemii. Naszym wspólnym celem jest podjęcie działań, które zminimalizują rozprzestrzenianie się zakażeń na Śląsku - oświadcza Klaudia Rogowska, Dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L. Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - Jesteśmy silnie zdeterminowani, aby podołać wyzwaniu, jakim jest organizacja pracy i pomoc pacjentom w Szpitalu Tymczasowym w Pyrzowicach, ale potrzebujemy wsparcia personelu medycznego i wolontariuszy. Wszystkich, którzy chcieliby stać się częścią zespołu, zachęcam do wypełnienia formularza zgłoszeniowego - tłumaczy. 

Kontakt ze szpitalem 

Informacje o stanie zdrowia pacjenta udzielane są rodzinie chorego przez lekarza dyżurnego placówki. Jest on dostępny codziennie w godzinach: 12:00 do 15:00 pod numerem telefonu: 32 479 60 56. W przypadku istotnego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, lekarz niezwłocznie poinformuje telefonicznie osobę wskazaną przez niego. 

fot. Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej 

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: