Tajemnice pałacu w Świerklańcu i schron przeciwatomowy w Reptach - nowy film o sekretach naszego powiatu

"Odkryć tajemnice regionu - w głąb Województwa Śląskiego" - to tytuł krótkiego reportażu na temat zagadek związanych z Tarnowskimi Górami. Historycy opowiadają o sekretnych korytarzach, ukrytych schronach i grobowcach.

Park swierklaniec palac

Podziemne tajemnice

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nasz region to miejsce wyjątkowe, które skrywa wiele tajemnic. Czy wiedzieliście na przykład, że pod pięknym parkiem w Świerklańcu ciągną się podziemia? Albo, że w piwnicach Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Reptach znajduje się... schron przeciwatomowy?

Te i inne zagadki związane z naszym powiatem przedstawia nowy film: "Odkryć tajemnice regionu - w głąb Województwa Śląskiego"

Za jego powstanie odpowiadają Barbara Zwalińska i Weronika Herzog. O tarnogórskich tajemnicach opowiadają znane postacie: Marek Panuś, Halina Girycka, Janusz Frystacki i Teodor Segiet. Projekt powstał dzięki grantom Marszałka Województwa Śląskiego.

- Stypendia w dziedzinie kultury przyznawane są osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury na rzecz województwa śląskiego. Jest to jedyna prawnie dostępna forma bezpośredniego wsparcia ze środków publicznych osób fizycznych zajmujących się sztuką i dziedzictwem kulturowym - informują urzędnicy.

Skarby, Donnersmarckowie i grobowce

Podczas krótkiej podróży, w którą zabiorą nas prowadzące, odkryjemy część sekretów nie tylko Tarnowskich Gór, ale także Zabrza. Zajrzymy między innymi do Sztolni Królowa Luiza. Nie zabraknie oczywiście opowieści o świerklanieckim kompleksie Donnersmarcków. Park i znajdujące się w nim obiekty do dziś pozostają dla nas miejscem tajemniczym.

- Myślę, że wśród okolicznej ludności nie raz krążyły różne opowieści o ukrytych skarbach, jak we wszystkich tych miejscach. My wiemy tyle, że jest tutaj kilkaset metrów dostępnych korytarzy, reszta jest zagruzowana - opowiada historyk Marek Panuś. - Gdybyśmy wzięli łopaty i zaczęli odkopywać, to natrafilibyśmy na gruzy samego Małego Wersalu czy innych zabudowań, a one już same w sobie byłyby skarbem. To nie muszą być wcale złote monety - dodaje.

Przeniesiemy się także na chwilę do paku w Retach, gdzie znajduje się zejście do Sztolni Czarnego Pstrąga. Jednak nie ona stanie się tematem opowieści. Teodor Segiet oraz Janusz Frystacki zdradzą nam, jakie sekrety można znaleźć w piwnicach salezjańskiego ośrodka.

- Podziemia Górnego Śląska, nawet jeśli są już odkryte, nadal skrywają wiele tajemnic. Nie zapominajmy jednak, że warto rozglądać się wokół także na powierzchni. Śląsk to piękny region i łatwo można się o tym przekonać. Trzeba tylko założyć wygodne buty i wyjść z naszych pomieszczeń - zachęcają twórczynie filmu.

fot. Odkryć tajemnice regionu - w głąb Województwa Śląskiego

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon