Tak wygląda nowe Centrum Przesiadkowe w Świerklańcu. Wyruszyły już z niego pierwsze autobusy

Wczoraj, 17 kwietnia, oficjalnie otwarto nowo powstałą infrastrukturę. Można stamtąd dojechać do Katowic, Miasteczka Śląskiego czy Tarnowskich Gór.

Świerklaniec ma swoje centrum przesiadkowe

Na tę inwestycję mieszkańcy musieli trochę poczekać. Finalnie jednak ich oczom ukazał się efekt końcowy prac. 17 kwietnia nie tylko odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przy nowej infrastrukturze. Od ponad doby centrum obsługiwane jest przez pojazdy Związku Transportu Metropolitalnego. Więcej informacji na temat zatrzymujących się tam kursów TUTAJ.

Wykonawcą zadania polegającego na budowie Centrum Przesiadkowego w Świerklańcu zostało konsorcjum firm z Tarnowskich Gór PIM KZ sp. z o.o. oraz Konstrukcje Stalowe K-Z sp. z o.o.

- Inwestycja w Świerklańcu, zgodnie z koncepcją, obejmuje czterostanowiskowy peron o lekkiej konstrukcji dla autobusów przegubowych, wyposażony w dwie elektroniczne tablice LED, stanowiące element systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. Obok znajdują się cztery stanowiska ładowania samochodów elektrycznych oraz miejsca przeznaczone dla rowerów wraz z budkami serwisowymi - podaje Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec.

- Całość dopełniają elementy małej architektury (kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery). Przebudowano też skrzyżowania i zjazdy oraz oświetlenie miejsc dla pieszych. W ramach inwestycji powstało także 58 miejsc postojowych (plus 4 miejsca do ładowania samochodów) - dodaje.

Łączna wartość projektu i budowy wyniosła 5 965 405 zł. Samorządowi udało się na ten cel pozyskać dotację, która niemal w całości pokrywa koszty przedsięwzięcia. Potrzebne na jego realizację środki pochodziły z:

  • Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - 4 250 000 zł
  • Unii Europejskiej z RPO na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 1 531 938 zł
  • Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - 125 460 zł
  • budżetu Gminy Świerklaniec - 58 007 zł (0,97%)
- Dzisiaj możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Gmina Świerklaniec zrobiła wielki krok w kierunku swojego dobrego, zrównoważonego rozwoju. Budowa centrum przesiadkowego w Świerklańcu to jedna z największych pod względem organizacyjnym, technicznym i finansowym inwestycja w infrastrukturę komunikacyjną realizowana przez gminę – stwierdził podczas otwarcia obiektu wójt Marek Cyl.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon