Tarnogórscy posłowie o orzeczeniu w sprawie ustawy antyaborcyjnej

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny oświadczył, że przepisy dotyczące możliwości dokonania aborcji z powodu ciężkiej wady płodu są sprzeczne z Konstytucją. Co na to Tomasz Głogowski i Barbara Dziuk?

Głogowski dziuk

Punkt niezgodny z Konstytucją

Orzeczenie Trybunału w wielu środowiskach wywołało to skraje emocje. Jedne obozy świętują, drugie są wściekłe. Przypomnijmy, co stało się przyczyną tych reakcji. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek 119 posłów, z których większość reprezentowała partię Prawo i Sprawiedliwość. Zaapelowali oni, by zbadać, czy fragment ustawy dotyczący aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest zgodny z zapisami Konstytucji RP.

Aktualnie w naszym kraju aborcja dopuszczalna jest w trzech przypadkach:

  • kiedy ciążą stanowi poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia matki
  • kiedy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego
  • kiedy zostanie wykryte ciężkie i nieodwracane uszkodzenie płodu

Między zwolennikami zaostrzenia oraz zliberalizowania powyższych przepisów od lat toczą się zacięte spory. Jednym z ich przejawów była zgłoszona do Trybunału Konstytucyjnego prośba o rozpatrzenie zapisów prawa względem zgodności z Konstytucją. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy ten temat trafia do oceny sędziów. Podobny przypadek miał miejsce jeszcze w 1997 roku, kiedy przedstawiciele instytucji oświadczyli, że życie ludzkie jest wartością konstytucyjną już od momentu powstania.

Wczorajszą decyzję Trybunału poparł także Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak.

- Aborcja eugeniczna pozwala zabić nienarodzone dziecko na podstawie jedynie podejrzenia wystąpienia ciężkiej choroby. Powszechnie usuwane są ciąże, w których stwierdza się np. zespół Downa – chorobę, z którą żyją miliony osób - stwierdził rzecznik.

Tarnogórscy posłowie zabierają głos

Zarówno Tomasz Głogowski, jak i Barbara Dziuk zademonstrowali swoje zdanie wobec ostatnich wydarzeń. Jak nie trudno się domyślić, reakcje były zgoła odmienne. Poseł Platformy Obywatelskiej tak skomentował decyzję Trybunału:

- Chyba nikt z nas nie zakłada, że Kaczyński jest ideowcem, a nie cynikiem, który każde działanie podporządkowuje utrwalaniu swojej władzy. Więc jeśli teraz zapadły decyzje, żeby poprzez TK, a nie parlament, tak radykalnie zaostrzyć prawo dot. aborcji, to trzeba zapytać - dlaczego? - pisze Głogowski.

Barbra Dziuk co prawda nie wypowiedziała się w tym temacie bezpośrednio, lecz treści udostępniane przez nią w mediach społecznościowych, wskazują na jej pełną aprobatę wobec oświadczenia sędziów. Jest w nich między innymi post Jadwigi Emilewicz zawierający cytat z wypowiedzi papieża Franciszka.

- Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne. Dlatego należy z całą stanowczością odradzać stosowania diagnozy prenatalnej w celach selekcyjnych, ponieważ jest to wyrazem okrutnej mentalności eugenicznej, która odbiera rodzinom możliwość przyjęcia i kochania swego najsłabszego dziecka - czytamy w udostępnionym materiale.

Swoje przemyślenia mają także lokalni samorządowcy. Wśród nich znajdziemy między innymi członka Rady Powiatu Tarnogórskiego Michała Sporonia.

- Walczmy, aby świat patrarchalnej dominacji, często bez współczucia i empatii nie narzucał nam swych niecnych poglądów - pisze w jednym ze swoich facebookowych postów.

fot. Tomasz Głogowski/Barbara Dziuk

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Petycja michal sporon

Petycja poparcia dla Michała Sporonia....

Strajk kobiet tg

Strajk kobiet w Tarnowskich Górach....

Michal sporon manifestacja 1

Manifestacja poparcia dla Michała Sporonia

Tarnowskie gory podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia. Najważniejsze informacje...

0001 13558982821 20201124 225442 0000

Ministerstwo dla przedsiębiorców. Tomasz...

Podsumowanie tygodnia tg

Emocjonujący tydzień w Tarnowskich Górach:...

Obchody roku leopolda tyrmanda

Leopold Tyrmand w Tarnowskich Górach. Przed...