Tarnogórscy seniorzy dla najmłodszych, czyli międzykulturowa integracja przy muzyce

W Tarnogórskim Centrum Kultury miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Uczestnicy różnili się nie tylko pochodzeniem, ale i wiekiem. Jednak znaleźli wspólny język, jakim okazała się... muzyka.

Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kulturalne Centrum Zabaw w Tarnowskich Górach

Tarnogórsko - ukraińska integracja

TCK regularnie prowadzi zajęcia pod nazwą Kulturalne Centrum Zabaw dla nowych małych mieszkańców. Dzieci uczestniczące w spotkaniach mogą nie tylko wspólnie się pobawić, ale także spędzić czas w rozwijający sposób poprzez naukę gry na bębnach, warsztaty plastyczne czy taneczne.

Niedawno w ramach Kulturalnego Centrum Zabaw spotkali się seniorzy z tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz maluchy z Polski i Ukrainy. Mimo przeszkód, jakie mogą wynikać z bariery językowej, udało im się porozumieć dzięki muzyce. Uczestnicy integracji wspólnie śpiewali i grali na prostych instrumentach. Wydarzenie poprowadziły panie: Henryka Borkowska-Szmatloch, Henryka Żurek i Maria Jankowska.

- Dzieci z Ukrainy w Tarnowskich Górach, dzięki staraniom instytucji samorządowych i mieszkańców, powinny znaleźć swoje miejsce wśród nas; powinny przeżywać beztroskie dzieciństwo bez traumy wspomnień od czego i dlaczego uciekały tak daleko - stwierdzają słuchacze UTW.
- Spotkanie można podsumować refleksją, słowami H. Ch. Andersena: "Tam, gdzie słowa zawodzą, przemawia muzyka" - dodają.
Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku
Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zajęcia dla dzieci z Ukrainy i Polski

W procesie powrotu do normalności bardzo ważny jest aspekt integracyjny. Dlatego też coraz więcej wydarzeń skierowanych jest nie tylko do naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, ale do całej społeczności lokalnej. Tak jest również w TCK.

- Od kwietnia zmieniamy formułę Kulturalnego Centrum Zabaw, będzie to miejsce integracyjne dla dzieci zarówno z Ukrainy, jak i z Polski - tłumaczą pracownicy instytucji.

Co zatem przygotowano w tym miesiącu dla najmłodszych?

 • 12.04, godz. 16:30
  Мистецькі майстерні для дітей/ jabłko-warsztaty plastyczne

 • 13.04, godz. 16:30
  Зустріч з казкою – кінопокази для дітей/ spotkanie z bajką

 • 20.04, godz. 17:00
  Двомовні каламбури/ Hamak – kalambury dwujęzyczne z kuoką

 • 22.04, godz. 16:00 i 17:00
  Спортивно-рухові заняття, які проводить Юдо Тарновські Гори, Студентський спортивний клуб «Двійка» за адресою вул. Виспянськего 3/ zajęcia sportowe i ruchowe prowadzone przez Judo Tarnowskie Góry Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka" w siedzibie przy ul. Wyspiańskiego 3

 • 27.04, godz. 17:00
  Уроки гри на барабанах в Культурному ігровому/ warsztaty bębniarskie

 • 28.04, godz. 16:30
  Яблуко-Заняття танцями та зумбою – художні / zajęcia z tańca i zumby

Na powyższe wydarzenia wstęp wolny.

Kulturalne Centrum Zabaw w Tarnowskich Górach
Tck kwiecień 2022

Może Cię zainteresować:

Kwiecień w Tarnogórskim Centrum Kultury. Na co warto się wybrać w tym miesiącu?

Autor: Urszula Gołkowska

31/03/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon