Tarnogórzanie chcą nazwać ulicę lub plac imieniem Mariana Zembali. Pod petycją podpisało się ponad 400 osób

Mieszkańcy Tarnowskich Gór chcą upamiętnienia czci zmarłego Mariana Zembali. Kardiochirurg przez wiele lat mieszkał w powiecie tarnogórskim, zmarł w marcu 2022 roku. Tarnogórzanie, w tym także radny Michał Sporoń domagają się nadania imienia Mariana Zembali ulicy, placowi lub skwerowi. Pod petycją złożoną do Burmistrza Arkadiusz Czecha podpisało się dotychczas 412 osób.

Zembala Marian

Radny Rady Miasta - Michał Sporoń złożył petycję do burmistrza Arkadiusza Czecha o nazwanie jednej z ulic, placów lub skwerów Tarnowskich Gór imieniem profesora Mariana Zembali.

- Pan Profesor całe swoje życie poświęcił służbie drugiemu człowiekowi. Był mistrzem dla wielu i człowiekiem czynu, jednym z najwybitniejszych polskich lekarzy, współtwórcą sukcesów polskiej kardiochirurgii i transplantologii, który przyczynił się do uratowania życia i zdrowia niezliczonych pacjentów - tłumaczy akcję Michał Sporoń.

Kilkaset podpisów pod petycją

Do tej pory pod petycją podpisało się 412 osób. Marian Zembala przez niespełna 40 lat mieszkał w powiecie tarnogórskim - Zbrosławicach. W trakcie życia został odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004 rok) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011 rok).

- Praca Pana Profesora odegrała doniosłą rolę dla rozwoju medycyny w Polsce, czego efektem jest wdzięczność tysięcy pacjentów i ich rodzin, szacunek wielu roczników studentów, którzy swoją wiedzę zdobywali u boku tego wybitnego kardiochirurga, a nawet fakt, że trud lekarzy wszedł do masowej wyobraźni, stając się tematem popularnego filmu „Bogowie” - dodaje w treści petycji radny.

Michał Sporoń wyjaśnia, że prof. Marian Zembala znany był z ogromnej pokory i empatii wobec drugiego człowieka. Był Ślązakiem z krwi i kości, a tradycyjne wartości, takie jak: praca, nauka, religia i szacunek do ludzi emanowały od niego.

- Mieszkańcy Tarnowskich Gór darzą Pana Profesora ogromnym uznaniem i szacunkiem, czego wyraz dali podpisując niniejszą petycję. Zatem uhonorowanie jednej z tarnogórskich ulic, jednego z placów lub skwerów, imieniem Pana Profesora Mariana Zembali jest w pełni uzasadnione. Prosimy o wyznaczenie przez Pana Burmistrza godnego miejsca, najlepiej w centrum miasta, które odpowiadać będzie wybitnym dokonaniom tarnogórzanina - podkreśla.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon