"Tarnogórzanie Ukraińcom, Ukraińcy - Tarnogórzanom", czyli kulinarna integracja na Rynku

Za nami jedyne w swoim rodzaju międzynarodowe wydarzenie. Frekwencja pozytywnie zaskoczyła samych organizatorów. Na końcu artykułu fotorelacja z imprezy.

UM Tarnowskie Góry
Panie z Ukrainy, które przygotowały pyszności na piknik

Piknik polsko-ukraiński w Tarnowskich Górach

Wczoraj, 19 marca, Rynek zapełnił się gośćmi, którzy przyszli, by okazać swoją solidarność z nowymi mieszkankami miasta, integrować się, a także - spróbować specjałów ukraińskiej kuchni. Kilka dni wcześniej obywatelki Ukrainy, które znalazły schronienie w Tarnowskich Górach zaprosiły wszystkich na wydarzenie.

- My, kobiety i dzieci Ukrainy, chcemy podziękować Wam za wszystko, co nas tutaj spotkało - mówiły podczas rozpoczęcia pikniku.

Same przygotowania zaczęły się już w piątek. W kuchni Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach praca nie ustawała. Współorganizatorki same szykowały dania na sobotnie spotkanie.

Wydarzenie rozpoczęło się od występu muzycznego z pieśniami ukraińskimi oraz hymnem narodowym. Później nastąpiło wspólne ucztowanie. Tarnogórzanie mogli spróbować pierogów, barszczu, pączków z czosnkiem, trójkącików z wrapów, beliashu, kaszy gryczanej z mięsem, naleśników czy placków ziemniaczanych.

Na najmłodszych czekało stanowisko plastyczne. Dzieci rysowały, jak wyobrażają sobie świat pokoju.

Jak nie trudno się było spodziewać, wydarzenie spotkało się z entuzjastycznym odbiorem, o czym najlepiej świadczą kolejki do stanowisk kuchennych. Z pewnością wielu tarnogórzan z sympatią będzie wspominać to sobotnie popołudnie. Pojawił się nawet pomysł, by w Tarnowskich Górach powstała ukraińska restauracja. Czy plany te przerodzą się w rzeczywistość? Zobaczymy. Pewnym jest, że lokal taki cieszyłby się niemałą popularnością.

Panie z Ukrainy, które przygotowały pyszności na piknik

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon