Tarnogórzanin wyróżniony. Nagroda Lux ex Silesia dla prof. Mariana Zembali

17 sierpnia znany mieszkaniec naszego miasta został tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia. Tytuł ten przyznawany jest zasłużonym, którzy wybitnie przyczynili się dla Śląska.

Prof. Marian Zembala

Tarnogórzanin wyróżniony

Profesor Marian Zembala jest znanym kardiochirurgiem. To właśnie on dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a także płuco-serca. W 2015 roku sprawował obowiązki ministra zdrowia. Przez wiele lat pracował w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W zeszłym tygodniu do listy jego wyróżnień dopisano jeszcze jedno.

W zeszłym tygodniu w katowickiej katedrze arcybiskup Wiktor Skworc ogłosił nazwisko tegorocznego laureata Lux ex Silesia. Został nim właśnie prof. Zembala. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w drugą niedzielę października w czasie międzyuczelnianej inauguracji Roku Akademickiego.

Wyróżnienie przyznawane jest od 1994 roku. Otrzymują je osoby wnoszące wkład w kulturę i naukę Górnego Śląska. Wśród dotychczasowych laureatów znajdziemy między innymi Wojciecha Kilara, Franciszka Pieczkę, Jana Miodka, Krystynę Heskę-Kwaśniewicz czy Władysława Nasiłowskiego.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon