Tarnowskie Gór liczą rowerzystów. Dane mają pomóc przy planowaniu kolejnych inwestycji

W naszym mieście rozpoczęły się badania związane z ruchem jednośladów. Miasto zapowiedziało, że zamierza zgromadzić dane na temat popularności tego środka transportu. Będą one brane pod uwagę przy nowych planach.

UM Tarnowskie Góry
Tarnowskie gory liczenie rowerzystow

Rowerzyści kolejno odlicz

- Przybywa nam dróg rowerowych i przybywa nam rowerzystów(-ek). Widać to gołym okiem, ale czy wiemy, ile nas jest? Nie. A przecież lubimy wiedzieć takie rzeczy – skąd jeździmy i dokąd, bardziej do szkoły i do pracy czy weekendowo i rekreacyjnie? - stwierdzają urzędnicy miejscy.

Dlatego też samorząd rozpoczął badania na ten temat. W dziesięciu ważnych dla ruchu rowerowego miejscach będą liczeni cykliści. Akcja już się zaczęła i ma potrwać do jesieni. Urząd Miasta planuje także kontynuować ją w kolejnych latach. Po co liczyć pojazdy? Uzyskane dane na temat popularności tras po analizie mogą okazać się bardzo przydatne. Samorząd zamierza uwzględniać je w procesach decyzyjnych dotyczących nowych inwestycji, takich jak drogi dla rowerów, parkingi, stacje Metrorowerów czy punkty serwisowe.

- Do tej pory w Tarnowskich Górach nie były prowadzone pomiary ruchu rowerowego. W innych miastach regionu zresztą też nie… Należy więc przyjąć, że udział ten w mieście raczej nie odbiega od średniej krajowej, która waha się na poziomie 1,5-3% - szacują urzędnicy miejscy.

Urząd spodziewa się wzrostu liczby cyklistów po zakończeniu nowej inwestycji. "Rozbudowa centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry" ma jego zdaniem pozytywnie wpłynąć na wybór jednośladów przez mieszkańców. Warto pamiętać, że już w tym roku możemy się spodziewać wprowadzenia Metroroweru do naszego miasta. Projekt ułatwi sprawne poruszanie się wynajętymi pojazdami między gminami GZM. W ostatnim czasie pojawiły się także mniejsze projekty. Urząd Miasta po konsultacjach z mieszkańcami zapowiedział montaż nowych stojaków. Kierowcy mogą również skorzystać ze stacji napraw. Chętni na wspólne wyprawy dołączają do Tarnogórskiej Masy Krytycznej. Miejscowi miłośnicy dwóch kółek regularnie organizują małe wycieczki dla osób w różnym wieku oraz o różnej kondycji. Warto spróbować!

Metrorower

Może Cię zainteresować:

W niedzielę 25 lutego 2024 r. w GZM startuje Metrorower. Wszystko, co musisz wiedzieć, by w końcu się nim karnąć

Autor: Michał Wroński

23/02/2024

Tarnowskie gory stojaki rowerowe

Może Cię zainteresować:

Nowe rowerowe udogodnienia w Tarnowskich Górach. Mieszkańcy wskazali lokalizacje

Autor: Urszula Gołkowska

29/03/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon