Tarnowskie Góry. Barbórka w środku lata, czyli weekend z pyrlikami i Redenem

W Srebrnym Mieście trwają jeszcze obchody górniczego święta. Jeśli się pospieszycie, zdążycie na kilka atrakcji. Na rynku czekają na Was koncerty i jarmark.

Barbórkowa niedziela w środku lata

W ten weekend, 15-16 lipca, Tarnowskie Góry obchodzą kolejną rocznicę ponownego odkrycia złóż srebronośnych. To ważne dla historii wydarzenie miało miejsce pod koniec XVIII wieku, ale wspominane jest do dziś. Z tej okazji na głównym placu miasta przez dwa dni odbywają się koncerty, warsztaty, a także atrakcje towarzyszące. Wczoraj na scenie pokazali się między innymi: Ślōnsko Bajarka, zespół Ligocianie i Grzegorz Płonka czy Orkiestra Power of Winds.

Barbórka w środku lata 2023. Tak bawili się tarnogórzanie w pierwszy dzień imprezy

Dziś, 16 lipca, zaplanowano główne obchody. O godzinie 10:00 w kościele w Bobrownikach Śląskich odbyła się uroczysta Msza święta w intencji górników i Wolnego Miasta Górniczego. By tradycji stało się zadość, popołudniu goście zgromadzili się w Parku Kunszt. To właśnie w tym miejscu ponad dwa wieki temu odkryto cenne złoża. W obecności pocztów sztandarowych i przy dźwiękach orkiestry rozpoczęto dzisiejsze świętowanie. Zgromadzonym towarzyszyły postacie historyczne: Friedrich Wilhelm von Reden czy Johann Wolfgang von Goethe, którzy gościli w Tarnowskich Górach.

- Ta tradycja to jest coś, co nas wyróżnia. Trwajmy w niej, odróżniamy się dalej od tego, co dookoła nas - stwierdził burmistrz Arkadiusz Czech.

Z kolei w centrum na zainteresowanych czekało tematyczne oprowadzanie po Muzeum w Tarnowskich Górach. Na rynku goście mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia górniczego czako. Co by to była za Barbórka w środku lata bez koncertu na 100 pyrlików! Na scenie przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie, a maluchy i starsze dzieci próbowały swoich sił, uderzając młotkami w ustawione poniżej szyny.

Kto do tej pory nie miał okazji, by skorzystać z tegorocznej Barbórki, może jeszcze załapać się na trzy atrakcje:

  • 17:30 - Orkiestra dziecięco-młodzieżowa "Śląskie Smyki"
  • 18:45 - widowisko Skok przez skórę
  • 20:00 - SĄSTĄD

Do 18:00 chętni zajrzą do zabytkowego Kościoła Zbawiciela na rynku (warto skorzystać, bo świątynia nie zawsze jest otwarta). Co więcej, do 20:00 trwa jarmark rękodzieła. Na kramach zobaczymy wyjątkowe ozdoby, biżuterię czy akcesoria. Zgłodniali mogą zakupić coś na wynos w jednym z kulinarnych stoisk.

Tarnowskie Góry kopalnia

Może Cię zainteresować:

Reden, maszyna parowa i srebro, czyli spróbujmy jeszcze raz po tarnogórsku

Autor: Urszula Gołkowska

17/07/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon