Tarnowskie Góry: gdzie na spacer, gdzie na sanki?

Powiat tarnogórski ma wiele interesujących tras, gdzie warto wybrać się nawet w zimowe dni. Z pewnością każdy mieszkaniec oraz turysta znajdzie coś dla siebie.

Tarnowskie gory sanki

Już za niedługo z radością powitamy wolne dni, choć niektórzy już być może cieszą się weekendem. Na dworze nie jest już tak mroźno jak tydzień temu, warto więc wybrać się na mały spacer, zabrać dzieci na sanki. W Tarnowskich Górach i okolicach nie brakuje ciekawych miejsc zarówno dla małych, jak i dużych miłośników zimowej zabawy. Oto niektóre z nich:

1. Park Miejski

Zmęczeni całym tygodniem szukacie atrakcji blisko domu? Proponujemy wycieczkę do Parku Miejskiego. Nie każdy wie, że tak jak Zabytkowa Kopalnia Srebra czy Sztolnia Czarnego Pstrąga, także ten teren został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pagórki, między którymi będziemy się przechadzać, to pozostałości po górniczej przeszłości Tarnowskich Gór. W dzisiejszych czasach zaadaptowane zostały jako "infrastruktura saneczkarska".

Adres: Tarnowskie Góry, ul. Wyszyńskiego

2. Park Repecki

Idealnym miejscem na długi spacer z dala od szumu centrum będzie Park w Reptach Śląskich. Wśród wielu ścieżek rozległego terenu znajdą się i takie, które zaprowadzą nas do kolejnych zabytkowych obiektów: szybów sztolniowych Ewa i Sylwester.

Adres: Tarnowskie Góry, ul. Śniadeckiego

3. Rezerwat Segiet

Przyszedł czas na przedstawienie atrakcji dla fanów przyrody. Położony na pograniczu Tarnowskich Gór i Bytomia rezerwat oferuje jednak nie tylko spotkanie z wyjątkowymi zespołami leśnymi. Warto zobaczyć także znany z pięknych widoków kamieniołom "Blachówka". Niedaleko, chociaż już nie na terenie naszego powiatu, znajduje się Sport Dolina, gdzie zadbano o bardzo dobre warunki do zjeżdżania na sankach. Stok czynny jest codziennie od 10:00 do 20:00. Jedyna opłata to bilet parkingowy (25zł za jedną osobę na cały dzień).

Adres: Bytom, ul. Blachówka

4. Park w Świerklańcu

Zachwycający o każdej porze roku park to świetne miejsce nie tylko na niedzielny spacer, ale także lekcję historii. Kiedyś znajdowała się tam wspaniała rezydencja Guida von Donnersmarcka. Niestety, tak jak wiele podobnych obiektów, została zniszczona w 1945 rok, a ostatecznie zniknęła wysadzona w powietrze w latach sześćdziesiątych. Jej losu uniknął na szczęście inny reprezentacyjny budynek - Pałac Kawalera oraz infrastruktura parkowa. Od wschodu park graniczy z Jeziorem Świerklaniec.

Adres: Świerklaniec, ul. Parkowa

5. Park w Brynku

Szukając miejsca na wyjątkowy, romantyczny spacer warto wziąć pod uwagę park znajdujący się w Brynku (gmina Tworóg). Znajdziemy tam między innymi pałac należąc kiedyś... dokładnie tak, do rodziny Donnersmarcków. W pobliżu dawnej rezydencji położony jest piękny ogród botaniczny.

Adres: Brynek, ul. Park

fot. Urząd Miasta Tarnowskie Góry/Sztolnia Czarnego Pstrąga/Zbytkowa Kopalnia Srebra/Urząd Gminy Świerklaniec/

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon