Tarnowskie Góry i Świerklaniec zaciskają pasa. Część budynków nie będzie podświetlona nocą

To będzie ekonomiczna zima. Bez zbędnego oświetlenia, z bardzo ograniczonymi dekoracjami, z naciskiem na oszczędzanie. Jakich zmian możemy się spodziewać w powiecie tarnogórskim?

Urszula Gołkowska
Tarnowskie góry oświetlenie

Tarnowskie Góry oszczędzają

- Wprowadziliśmy dodatkowe oszczędności energii elektrycznej, ale też ogrzewania, gazu i wody w budynkach Urzędu Miejskiego i instytucjach miejskich. Robimy to jednak racjonalnie i nie przestajemy dbać o bezpieczeństwo - poinformowali urzędnicy miejscy.

Co to oznacza w praktyce? To, co zobaczymy, to przede wszystkim zmniejszone oświetlenie miejskich budynków użyteczności publicznej. Nie dotyczy to wszystkich obiektów. Tam, gdzie oświetlenie jest konieczne ze względów bezpieczeństwa, nie zostanie ono wyłączone. Co więcej, urząd planuje wymienić wszystkie żarówki w mieście na energooszczędne.

- W naszym mieście, w naszym urzędzie i placówkach miejskich od dawna obowiązuje zasada rozważnego korzystania z mediów. Dodatkowo Tarnowskie Góry – razem z grupą miast należących do Metropolii – płacą za energię elektryczną jeszcze według "przedwojennych" cen. I – dodajmy – tak będziemy płacić do końca przyszłego roku - podkreślają urzędnicy.

Miasto chce także zwrócić uwagę na racjonalne korzystanie z wody, gazu i ogrzewania w swoich budynkach.

Co ze świątecznymi dekoracjami?

W zeszłym roku przed Bożym Narodzeniem Tarnowskie Góry rozbłysły tysiącami światełek. Można je było zobaczyć między innymi na ulicy Krakowskiej, rondzie Ranoszka czy przy TCK. Na placu Wolności stanęła duża instalacja w kształcie prezentu. Z kolei Rynek ozdobiły iluminacje na ścianach budynków. Tegoroczna zima będzie jednak skromniejsza.

- Zrezygnowaliśmy także z tak efektownego w ubiegłych latach oświetlenia świątecznego. Będzie równie magiczne, ale w mniejszej skali, więc ekonomiczniejsze - zapowiadają urzędnicy miejscy.

Pałac Kawalera w skromniejszym stylu

Oszczędności zapowiadają także inne gminy powiatu tarnogórskiego. W Świerklańcu goście parku nie zobaczą w nocy podświetlonego Pałacu Kawalera. Na terenie kompleksu oświetlenie jest wyłączane o godzinie 20:00. Zmiana ta ma potrwać przez okres jesienno-zimowy.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Mapping na Pałacu Kawalera

Świerklaniec zaprasza zakochanych i nie tylko

Studnia w Tarnowskich Górach

Zmiany na tarnogórskim rynku. Co się stało ze studnią?

Hubertus 2022 w Świerklańcu

Hubertus 2022 w Świerklańcu już za nami. Zobacz zdjęcia

Świerklaniec hubertus

Hubertus 2022 w Świerklańcu. Zobacz program imprezy

Tarnowskie Góry lokal przy rynku

Zarząd Nieruchomości wynajmie lokal przy tarnogórskim rynku

Tarnowskie Góry, Strzybnica

Radni interpelują w sprawie starego cmentarza ewangelickiego

Długi weekend w Tarnowskich Górach

Długi weekend czerwcowy. Gdzie się wybrać?