Tarnowskie Góry. Kultura w Taharze, czyli wrześniowy wieczór na Gliwickiej...

Wczoraj, 2 września, przy ulicy Gliwickiej 66 można było usłyszeć dźwięki pięknych utworów. Po starym cmentarzu przechadzali się zwiedzający, a inni goście oglądali wystawę projektów dotyczących właśnie tego wyjątkowego miejsca.

Kultura w Taharze

Stowarzyszenie zajmujące się pozostałościami po dawnej gminie żydowskiej w Tarnowskich Górach ponownie zaprosiło mieszkańców do odwiedzenia zabytkowego cmentarza. Przypomnijmy, że podczas wakacji w każdą środę zainteresowani mogli zwiedzić to miejsce i usłyszeć opowieści wolontariuszy z organizacji.

Wczoraj miało miejsce jeszcze bardziej interesujące wydarzenia. Przy budynku Tahary zaprezentowano wystawę prac studentów Politechniki Śląskiej. Projekty pokazywały, jak mógłby w przyszłości wyglądać podupadły obiekt.

Główną atrakcją wieczoru był wyjątkowy koncert Kwintetu Śląskich Kameralistów. W historycznym wnętrzu Tahary artyści zaprezentowali utwory ze swojej płyty Mecyje - albumu inspirowanego muzyką żydowską. Goście usłyszeli zarówno kompozycje poważne, jak "Eli, Eli" czy "Layla", jak i weselsze. Zabrzmiały instrumentalne aranżacje psalmów. Nie zabrakło także najbardziej znanych utworów - "If I Were a Richman" z musicalu "Skrzypek na dachu" oraz pieśni "Hava Nagila".

Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród tarnogórzan. Pozostaje więc mieć nadzieję, że w przyszłości czeka nas więcej tego typu spotkań.

Jest plan upamiętnienia miejsca po dawnej synagodze w Tarnowskich Górach

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry Kultura w Taharze

Zbliża się tarnogórski festiwal "Kultura w Taharze"

Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian 2021

Muzyka i ogień - Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian

Tarnowskie Góry. Koncert na cmentarzu żydowskim

Kultura w Taharze, czyli koncert na cmentarzu żydowskim

Tarnowskie Góry, stary cmentarz żydowski

Śladami tarnogórskich Żydów [FILM]

Barokowy Koncert w Pałacu w Rybnej już w najbliższą sobotę

(Ba)Rockowy koncert w Świerklańcu i Marzyciele w Rybnej

Reportaż Jeżech Stond

Projekt Jeżech Stond najlepszy w całym kraju!

Długi weekend w Tarnowskich Górach

Długi weekend czerwcowy. Gdzie się wybrać?