Tarnowskie Góry otwierają drzwi przed uchodźcami. Pierwsza rodzina jest już w naszym mieście

Tarnowskie Góry przyjęły pierwsze osoby, którym udało się wyjechać z Ukrainy. Kolejni przybysze są już w drodze.

Tarnowskie Góry przyjmują pierwszych uchodźców

Dziś, 27 lutego, nowe lokum otrzymała rodzina pochodząca Iwano–Frankiwska, miasta położonego w zachodniej części Ukrainy. Państwo Wiktoria i Andrzej oraz ich 13-letni syn Denis zamieszkają w Sowicach. Pan Witor od kilku lat pracuje w jednej z tarnogórskich firm.

- Rodzinie przekazaliśmy mieszkanie w zespole mieszkań chronionych przy Grzybowej. Na razie są bardzo przestraszeni. Opowiadali, że mieszkali naprzeciwko wojskowego lotniska i widzieli, jak było bombardowane. W drodze do Tarnowskich Gór jest już druga rodzina należąca do kolegi pana Andrzeja - informuje Dominik Tomiczek z MOPS.
- Spodziewamy się kolejnych 4 osób. Lada chwila mogą przyjechać. Jak tylko będzie to możliwe obydwu rodzinom zapewnimy atrakcje, wyjazd do Zabytkowej Kopalni Srebra, Parku Wodnego – dodaje.

Wiadomo już, że do Tarnowskich Gór przyjedzie następne 8 rodzin.

– Jesteśmy w pełnej gotowości na przyjęcie kolejnych uchodźców z Ukrainy – zaznacza burmistrz Arkadiusz Czech.

Dziś odbyła się także narada sztabu kryzysowego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Natomiast na jutro, 28 lutego, na godzinę 16:00 zaplanowano spotkanie władz miasta z przedstawicielami organizacji pożytku publicznego i grup nieformalnych w budynku ratusza. Uczestnicy będą rozmawiać o możliwych formach pomocy uchodźcom.

Chcesz przyjąć uchodźców?

Wojewoda Śląski przekazał wczoraj, 26 lutego, informację, że do naszego miasta może trafić ponad 1000 osób, które uciekają przed wojną. Urząd Miasta tworzy listę osób, które mogą zaoferować przyjęcie u siebie uchodźców.

- W tym trudnym czasie przygotowujemy wsparcie i pomoc dla uchodźców, którzy trafią do Tarnowskich Gór - podają urzędnicy. - Każde Państwa wsparcie – nawet symboliczne – jest bardzo ważne. Wiemy jednak, że są wśród Państwa osoby, które chciałyby udostępnić uchodźcom dach nad głową. Zbieramy deklaracje od osób, które dysponują mieszkaniem, pokojem, domem lub innym lokalem, który mógłby stać się na choćby krótki czas miejscem zamieszkania - tłumaczą.

Osoby zainteresowane taką formą pomocy proszone są o wypełnienie krótkiego formularza. Podajemy w nim adres mieszkania, warunki lokalowe, deklarowaną możliwą liczbę osób do przyjęcia czy okres udostępnienia pomieszczeń. Przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będą kontaktować się indywidualnie z każdą osobą w celu omówienia szczegółów.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon