Tarnowskie Góry. W tym roku pochód gwarkowski z nowymi postaciami. Kogo zobaczymy w korowodzie?

Znamy już coraz więcej szczegółów dotyczących tegorocznego święta miasta. Dotyczą one nie tylko koncertów na rynku, ale także tradycyjnego niedzielnego wydarzenia. Tym razem do pochodu dołączą nowe postacie. Zobaczymy je na samym końcu części historycznej - w okresie międzywojennym.

Urszula Ważna
Pochod gwarkowski 2024 75

Pochód gwarkowski 2025

W ostatni dzień święta miasta nie zabraknie uroczystego korowodu. Odbędzie się on 14 września. Rozpocznie się o godzinie 11:00 przy 5. Tarnogórskim Pułku Chemicznym. Następnie przejdzie ulicami: Opatowicką, Opolską, Jana III Sobieskiego, Rondem Ranoszka, ul. Piłsudskiego i zakończy się na Placu Wolności. Przy trasie przygotowane zostanie pięć punktów konferansjerskich. Znajdziemy je w następujących lokalizacjach: przy I LO im. Stefanii Sempołowskiej, na rogu ul. Opolskiej i Sobieskiego, przy TCK, na rondzie Ranoszka oraz na Placu Wolności.

Barwny korowód, przemierzający ulice miasta w niedzielę, to żywa lekcja historii, w której biorą udział setki uczestników – od historycznych postaci, przez górników i kolejarzy, po grupy regionalne, uczniów i pasjonatów lokalnej kultury - zapowiadają organizatorzy.

W tym roku tematem przewodnim będzie okres przed powstaniem miasta. Korowód zostanie podzielony na kilka części: historyczną, regionalną, młodzieżową, pasjonatów i stowarzyszenia oraz reklamę.

Pochód Gwarkowski to wydarzenie z 68-letnią tradycją, na które co roku czekają mieszkańcy miasta i goście przybywający do Tarnowskich Gór. Jest to jedno z największych cyklicznych widowisk ulicznych w Polsce. Barwny korowód przemierzający przez Tarnowskie Góry prezentuje bogactwo ich przeszłości i teraźniejszości - stwierdzają organizatorzy.

Kolejne kostiumy, kolejne postacie

Tarnogórskie Centrum Kultury zaprezentowało trzy nowe kreacje dla osób, które pojawią się w historycznej części pochodu. Piękne suknie otrzymały Katharina Henckel von Donnersmarck (żona księcia Guido, do którego należał m.in. pałac w pobliskim Świerklańcu), a także Pauline Klausa (małżonka zasłużonego dla rozwoju miasta burmistrza Tarnowskich Gór z XIX wieku). Do tego w nowo przygotowanym stroju pokaże się również Skarbnik.

To jeszcze nie koniec niespodzianek. W pochodzie zobaczymy nie tylko kolejne stroje, ale także postacie. W 2024 roku część historyczna kończyła się na prezydencie Stanisławie Wojciechowskim z biskupem Augustem Hlondem i Wojciechem Korfantym. Tym razem zostanie wydłużona o mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic z okresu międzywojennego. Na ulicach pojawią się:

  • Feliks Piestrak
  • Bronisław Hager
  • Leopold Michatz
  • Fryderyk Antes
  • Józef Korol
  • Józef Piernikarczyk
  • Jan Nowak
  • Elżbieta Zawacka
  • ks. Michał Lewek
  • Józefa Bramowska
  • Franciszek Blachnicki
Pochod gwarkowski 2024 10

Może Cię zainteresować:

Gwarkowie, Marysieńka i Korfanty w Tarnowskich Górach. Jak w tym roku prezentował się pochód?

Autor: Urszula Ważna

08/09/2024

Gwarki tarnowskie gory 12

Może Cię zainteresować:

Gwarki 2025. Znamy listę tegorocznych artystów. Na scenie LEMON, Paktofonika czy Krzysztof Zalewski

Autor: Urszula Ważna

23/06/2025

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon
Reklama