Pochód gwarkowski 2025
W ostatni dzień święta miasta nie zabraknie uroczystego korowodu. Odbędzie się on 14 września. Rozpocznie się o godzinie 11:00 przy 5. Tarnogórskim Pułku Chemicznym. Następnie przejdzie ulicami: Opatowicką, Opolską, Jana III Sobieskiego, Rondem Ranoszka, ul. Piłsudskiego i zakończy się na Placu Wolności. Przy trasie przygotowane zostanie pięć punktów konferansjerskich. Znajdziemy je w następujących lokalizacjach: przy I LO im. Stefanii Sempołowskiej, na rogu ul. Opolskiej i Sobieskiego, przy TCK, na rondzie Ranoszka oraz na Placu Wolności.
Barwny korowód, przemierzający ulice miasta w niedzielę, to żywa lekcja historii, w której biorą udział setki uczestników – od historycznych postaci, przez górników i kolejarzy, po grupy regionalne, uczniów i pasjonatów lokalnej kultury - zapowiadają organizatorzy.
W tym roku tematem przewodnim będzie okres przed powstaniem miasta. Korowód zostanie podzielony na kilka części: historyczną, regionalną, młodzieżową, pasjonatów i stowarzyszenia oraz reklamę.
Pochód Gwarkowski to wydarzenie z 68-letnią tradycją, na które co roku czekają mieszkańcy miasta i goście przybywający do Tarnowskich Gór. Jest to jedno z największych cyklicznych widowisk ulicznych w Polsce. Barwny korowód przemierzający przez Tarnowskie Góry prezentuje bogactwo ich przeszłości i teraźniejszości - stwierdzają organizatorzy.
Kolejne kostiumy, kolejne postacie
Tarnogórskie Centrum Kultury zaprezentowało trzy nowe kreacje dla osób, które pojawią się w historycznej części pochodu. Piękne suknie otrzymały Katharina Henckel von Donnersmarck (żona księcia Guido, do którego należał m.in. pałac w pobliskim Świerklańcu), a także Pauline Klausa (małżonka zasłużonego dla rozwoju miasta burmistrza Tarnowskich Gór z XIX wieku). Do tego w nowo przygotowanym stroju pokaże się również Skarbnik.
To jeszcze nie koniec niespodzianek. W pochodzie zobaczymy nie tylko kolejne stroje, ale także postacie. W 2024 roku część historyczna kończyła się na prezydencie Stanisławie Wojciechowskim z biskupem Augustem Hlondem i Wojciechem Korfantym. Tym razem zostanie wydłużona o mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic z okresu międzywojennego. Na ulicach pojawią się:
- Feliks Piestrak
- Bronisław Hager
- Leopold Michatz
- Fryderyk Antes
- Józef Korol
- Józef Piernikarczyk
- Jan Nowak
- Elżbieta Zawacka
- ks. Michał Lewek
- Józefa Bramowska
- Franciszek Blachnicki
![Jak w tym roku prezentował się pochód gwarkowski? [GALERIA] Pochod gwarkowski 2024 10](https://www.tarnowskiegory.info/uploads/2024/_380x285_crop_center-center_82_line/6159629/pochod-gwarkowski-2024-10.jpg)
Może Cię zainteresować: