TCK nagrodzone grantami. Szykują się nowe projekty i spektakle

Tarnogórskie Centrum Kultury otrzymało dotację na realizację kolejnych, dużych inicjatyw. Instytucja już zaprasza wszystkich stęsknionych za teatrem mieszkańców na niedzielne przedstawienie.

"Dzikość serca"

W nadchodzący weekend nie zabraknie kulturalno-społecznych wydarzeń, w których warto wziąć udział. Biblioteka miejska zaprasza na sobotnią, rodzinną grę terenową. Natomiast fani ekologii będą mogli zasadzić pierwsze drzewka w nowopowstającym paku w Starych Tarnowicach. W ofertę kulturalną włącza się także TCK. W niedzielny wieczór o godzinie 18:00 odbędzie się spektakl "Dzikość serca". Sztuka inspirowana jest powieścią Barry’ego Gifforda oraz ekranizacją David Lynch o tym samym tytule. O produkcji zrobiło się głośno w 1990 roku, kiedy na Festiwalu w Cannes zdobył tytuł najlepszego filmu.

Na tarnogórskiej scenie zagości Teatr Gry i Ludzie. Artyści zapowiadają, że pokazana przez nich historia Sailor i Luli nie będzie wierną kopią literackiego oryginału. Zdradzają, iź zasadniczą różnicę zobaczymy już w kreacji głównych bohaterów, a raczej bohaterek.

- Kiedy Sailor wychodzi z więzienia, Lula czeka na nią z marynarką z wężowej skóry. Wsiadają do pontiaca bonneville i wyruszają w szaloną podróż do Kalifornii. Uciekając przed matką Luli i jej kochankami - Johnnym Farragutem i Marcello Santosem - walczą ze złem świata, który ma „dzikość w sercu i szaleństwo na twarzy” - wprowadzą nas w fabułę twórcy.

Obowiązków reżysera podjął się Michał Piotrowski. W spektaklu zobaczymy także: Kaśkę Dudek i Olę Fielek w rolach głównych, Annę Kadulską, Artura Święsa, Macieja Nogiecia, Bartosza Sochę, Radosława Lisa, Oliwię Spisak oraz Samuela Barona. Bilety w cenie 10 złotych dostępne są w kasach TCK.

Granty dla sztuki

Ten tydzień okazał się szczęśliwy dla Centrum Kultury także z innego powodu. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyznało placówce dotacje w ramach Funduszu Popierania Twórczości. Dzięki temu zrealizowane zostaną trzy projekty z różnych dziedzin sztuki: widowisko, wystawa oraz publikacja.

Pierwsze wydarzenie ma związek z ważną datą, którą świętujemy w tym roku. Mowa oczywiście o setnej rocznicy II powstania śląskiego, które w dużej mierze przyczyniło się do przyłączenia dawnych terenów pruskich do Polski. Twórcy widowiska chcą zachęcić zwłaszcza młodych widzów do poznania historii swojego regionu w inny, ciekawy sposób.

W przyszłym miesiącu instytucja zaprasza również na wystawę prac Jana Nowaka. Event ma upamiętnić dziesiątą rocznicę śmierci artysty. Pozyskane dofinansowanie pozwoli na wydanie drukiem reprodukcji dzieł, wywiadów oraz innych tekstów nawiązujących do sylwetki twórcy, zebranych w jednym tomie.

Ukaże się także publikacja zawierająca rozmowy ze znanymi osobami pochodzącymi z Tarnowskich Gór. Część z nich została w swoim mieście, inni są w nim obecni tylko wspomnieniami. A właśnie wspomnienia stały się głównym motywem i tematem wywiadów - rzek. W ich zbiorze znajdziemy opowieści takich przedstawicieli środowiska kultury jak: jednego z największych autorytetów z zakresu językoznawstwa - Jana Miodka, właściciela galerii "Inny Śląsk" Krzysztofa Mazika, dyrektora II LO im. Staszica Kazimierza Sporonia, projektantki Mai Ganszyniec, czy aktora Eryka Lubosa.

- Wydanie książki „Tarnogórzanie” wzmocni poczucie tożsamości lokalnej mieszkańców. Książka będzie dokumentacją współczesnego obrazu Tarnowskich Gór i Śląska, jako znaczącego regionu na mapie Polski - cieszą się inicjatorzy projektu.

fot. Teatr Gry i Ludzie

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon