Tęczowa Wiosna apeluje do burmistrza. Chcą uchwały solidarnościowej z osobami LGBT+

Tęczowa Wiosna apeluje do burmistrza Arkadiusza Czecha. Podobne prośby skierowane zostały także do władz innych śląskich gmin.

Uchwala solidarnosciowa lgbt

Uchwała solidarnościowa w TG?

19 marca Piotr Frelke, koordynator okręgowy Tęczowej Wiosny, złożył pismo zaadresowane do burmistrza naszego miasta. Dotyczy ono uchwały solidarnościowej z osobami LGBT+. Jest to część szerszej akcji - organizacja wysyła apele do samorządów na terenie całej Polski.

- Prosimy o skorzystanie z przysługującej Panu inicjatywy uchwałodawczej i uzupełnienie najbliższej sesji Rady Gminy o punkt dotyczący przyjęcia załączonej uchwały solidarności z osobami LGBT+, o której przyjęcie się zwracamy. Niech będzie to pełna empatii i wspólnotowości odpowiedź na falę deklaracji i uchwał o tzw. "strefach wolnych od LGBT" i Samorządowych Kart Praw Rodzin, które od 2019 roku pojawiają się w wielu miejscach w Polsce tylko po to, by wykluczyć naszą społeczność - czytamy w dokumencie.

Według nadawców, uchwała wskazałaby, że nasze miasto jest miejscem przyjaznym i otwartym. Jak twierdzą, nie tylko otworzy nowe możliwości przed naszym regionem, w tym w kontekście promocji i turystyki, ale przede wszystkim pokaże mieszkańcom i mieszkankom, iż mogą czuć się bezpiecznie.

- Chcemy mieszkać i żyć w miejscu, w którym nie czujemy się jak obywatele i obywatelki drugiej kategorii, w którym nie wyklucza się nas, nawet jeśli symbolicznie, ze wspólnot. Wierzymy, że tolerancja, szacunek, równość, różnorodność, niezgoda na dyskryminację to wartości ważne w naszej gminie, a także na każdym poziomie samorządu terytorialnego - oświadcza w liście Piotr Frelke.

Podobne pisma przesłano także prezydentom lub burmistrzom:

  • Zabrza
  • Gliwic
  • Bytomia
  • Knurowa
  • Radzionkowa
  • Pyskowic

11 marca 2021 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję nazywającą Unię Europejską strefą wolności dla osób LGBTIQ. Dokument ma charakter deklaracji i nie wprowadza poważniejszych zmian. Twórcy wymieniają w nim przykłady zdarzeń mających miejsce w nieodległej przeszłości, które uważają za naganne. Ponadto:

  • ogłaszają Unię Europejską „strefą wolności osób LGBTIQ”
  • potępiają wszelkie formy przemocy lub dyskryminacji wobec osób ze względu na ich płeć lub orientację seksualną; w tym morderstwo Davida Polflieta popełnione w Belgii
  • zobowiązują swojego przewodniczącego do przekazania rezolucji rządom i parlamentom państw członkowskich, Radzie, Komisji, Europejskiemu Komitetowi Regionów oraz Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu

Pełny tekst rezolucji dostępny TUTAJ.

fot. Tęczowa Wiosna

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Zakłady Chemiczne Tarnowskie Góry

Informacje w temacie Zakładów Chemicznych "Tarnowskie Góry".

Tarnowskie Góry, Boże Narodzenie 2021

Świąteczne ozdoby nie tylko w centrum miasta? Są takie plany

Tarnowskie Góry, ruch rowerowy

Tarnowskie Góry bardziej rowerowe? Radni piszą do burmistrza

Tarnowskie Góry, ratusz

Nowe przepisy dotyczące wynagrodzeń samorządowców

Tarnowskie Góry rynek

Wyniki badania "Gmina dobra do życia" 2021

Sympozjum Tarnogórskie 2021

Emocje po sympozjum "Człowiek a ideologie" 2021

Wręczenie nagród w ramach miejskiej loterii "Rozlicz PIT"

Znamy zwycięzcę loterii "Rozlicz PIT"