Telefoniczni oszuści w natarciu. Udało im się wyłudzić pieniądze od starszej tarnogórzanki

Policjanci z naszego miasta ostrzegają. Uaktywnili się przestępcy, których celem są seniorzy i ich oszczędności. Niestety jedna osoba padała ofiarą planu.

Tarnowskie gory kradziez seniorzy

Telefoniczni oszuści w Tarnowskich Górach

Tylko wczoraj, 19 października, policjanci z naszego miasta otrzymali siedem zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy. Sprawcy wybierali głównie osoby starsze. Przekazywali im fałszywe informacje o problemach kogoś z rodziny czy o rzekomym zagrożeniu ich oszczędności. W większości tarnogórzanie wiedzieli, jak prawidło zareagować na tego typu podstępy. Jednak jedna z wytypowanych ofiar dała się zwieść naciągaczom. Starsza kobieta uwierzyła w opowieść o konieczności przekazania kurierowi swoich pieniędzy. Wiadomość przekazała jej osoba podszywająca się pod policjanta. Seniorka faktycznie przekazała oszustom kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawą zajmą się teraz funkcjonariusze.

Mundurowi przypominają o konieczności zachowania ostrożności. Ani policjanci, ani inni przedstawiciele służb nie proszą nigdy o pieniądze. Oszuści wykorzystują przeróżne metody i strategie, żeby przekonać rozmówców. Nie zawahają się także sięgnąć po szantaż emocjonalny, strach, poczucie zagrożenia czy chęć pomocy bliskim. Jeśli ktoś po drugiej stronie słuchawki proponuje, byśmy przekazali mu pieniądze lub wrażliwe dane, należy się rozłączyć oraz poinformować Policję.

- Apelujemy po raz kolejny o czujność! Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie dzwonią prosząc o pieniądze. Każda wymyślona historia mówiąca o zagrożeniu naszych bliskich konsekwencjami prawnymi, jest nieprawdziwa! To samo dotyczy się prokuratorów lub przedstawicieli innych instytucji - przypominają funkcjonariusze.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon