Tesco zniknie z Tarnowskich Gór?

Brytyjska sieć marketów Tesco stopniowo wycofuje się z Polski. W ciągu kilku ostatnich lat liczba sklepów z czerwono-niebieskim szyldem zmniejszyła się o ponad 100. Wkrótce znikną także z Tarnowskich Gór.

Tesco tarnowskie gory

Obecnie w Tarnowskich Górach funkcjonują dwa sklepy Tesco: supermarket przy ul. Sojki 2 oraz hipermarket kompaktowy przy ul. Zagórskiej. Ten drugi jest największym obiektem handlowym w naszym mieście. Choć w ostatnich latach wiele marketów Tesco znikało z mapy, to fala likwidacji dotąd omijała Tarnowskie Góry. Dla porównania w sąsiednim Bytomiu z trzech sklepów tej sieci przetrwał tylko jeden i to w dodatku znacznie pomniejszony.

Brytyjczycy od dawna przymierzają się do wycofania ze środkowo-wschodniej Europy, gdzie ich markety przegrywają rywalizację z konkurentami. Problem w tym, że większość ich lokalizacji stanowią hipermarkety, które cieszą się dziś znacznie mniejszym zainteresowaniem konsumentów, natomiast rynek w ostatnim czasie mocno się skonsolidował i pozostało na nim tylko kilku graczy. Już Niemcy mieli problem przy sprzedaży hipermarketów Real w Polsce - ostatecznie kupił je francuski Auchan, jednak nie wszystkie, bo Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że na niektórych lokalnych rynkach mógłby powstać monopol.

Przez ostatnie lata Tesco stopniowo wycofywało się z mniej dochodowych lokalizacji, w efekcie czego z 455 sklepów w 2014 roku pozostało już tylko 329. Sieć niedawno zaczęła także odsprzedawać pojedyncze markety. Najwięcej z nich - 7 - kupił Kaufland, 3 przejął Leroy Merlin, a 1 Carrefour.

W tym tygodniu Salling Group, właściciel dyskontów Netto, poinformował o przejęciu niemal wszystkich sklepów Tesco w Polsce. Duńczycy zapłacą 900 mln zł za 301 marketów i dwóch magazynów należących do Brytyjczyków. Obecnie obie strony czekają na zweryfikowanie i zatwierdzenie transakcji przez urzędy regulacyjne. Jej sfinalizowanie spodziewane jest w IV kwartale tego roku.

- Konsolidując obie sieci handlowe na rozwojowym rynku, robimy znaczący krok w realizacji strategii całej naszej grupy, stając się jednym z czołowych graczy na jednym z największych rynków w Europie - mówi prezes Netto Polska, Janusz Stroka. W tej chwili Netto prowadzi 386 sklepów w naszym kraju, lecz póki co żadnego w Tarnowskich Górach. Najbliższe są w Piekarach Śląskich, Bytomiu i Pyskowicach.

Przekształcanie nabytych sklepów Tesco w Netto 3.0 ma nastąpić do 18 miesięcy od zakończenia transakcji. W tym czasie około 7 tysięcy pracowników brytyjskiej sieci zostanie przeniesionych do Salling Group. - Transakcja stwarza ogromne możliwości rozwoju zarówno naszym pracownikom, jak i naszym partnerom biznesowym. Chcemy kontynuować współpracę z naszymi najlepszymi dostawcami i partnerami, aby wspólnie dostarczać klientom wartość, jakiej oczekują i z jakiej jesteśmy znani. Jestem przekonany, że wraz z naszymi nowymi współpracownikami zapewnimy polskim klientom bezkonkurencyjną ofertę, atrakcyjny stosunek jakości do ceny i wspaniałe doświadczenie zakupowe w nadchodzących latach - powiedział prezes Sroka.

Czy tarnogórskie markety Tesco znajdą się w gronie przejętych przez Netto? Tego jeszcze nie wiadomo, jednak wydaje się być pewne, że prędzej czy później zmienią szyld, bo Tesco w końcu całkowicie wycofa się z naszego kraju.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry wiadomości

Podsumowanie tygodnia 17-23.01.2022

Tarnowskie Góry. Wyniki ankiety

Co myślą mieszkańcy TG? Znamy wyniki ankiety

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie 22.-28.11

"Młodzi robią Metropolię"

Czego chcą młodzi mieszkańcy Metropolii? Znamy propozycje

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" i Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

GCR "Repty" oraz ZPiT "Śląsk" rozpoczynają współpracę

Nowa inwestycja Veolii w Tarnowskich Górach

Veolia w Tarnowskich Górach na drodze do eliminacji węgla

Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2020

Które gminy naszego powiatu najlepiej zarządzają finansami?