Testy na covid czy ozdoby świąteczne - co wybrała gmina Świerklaniec?

Projekt bez tytułu 1

Władze Świerklańca postanowiły wspomóc powiatową i gminną placówkę medyczną. Wójt przekazał personelowi pakiet testów antygenowych.

Wygrało zdrowie

Pandemia i jej gospodarcze skutki zmusiły w tym roku wiele samorządów do cięcia kosztów. Szczególnie widoczne będzie to w okresie świątecznym, kiedy gminy tradycyjnie inwestują spore środki w wystrój przestrzeni publicznej. Nie ma w tym nic złego - sami mieszkańcy przyznają, że kwestie estetyczne dotyczące ich miejscowości to dla nich ważny temat. Czasami jednak lokalne władze muszą wybierać, na co przekazać ograniczone przecież fundusze.

Tak stało się również w przypadku Świerklańca. Gmina zdecydowała się na zakup kilkuset testów antygenowych wykrywających wirusa SARS-CoV-2. Zostały one przekazane Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Powiatowemu w Tarnowskich Górach oraz Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim. Jak podają urzędnicy, testy posiadają akceptację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zapewniają także, że producent gwarantuje nie tylko wysoką skuteczność, ale także krótki czas oczekiwania na wynik.

Zakup wspomnianych pakietów wymagał oczywiście wolnych środków finansowych. By je wygospodarować, gmina zrezygnowała z nabycia nowych dekoracji.

- Pieniądze, które zostały przekazane na zakup testów, miały początkowo być wydane na nowe ozdoby świąteczne w gminie Świerklaniec. Stwierdziłem jednak, że są ważniejsze sprawy, szczególnie w dobie pandemii. Podjąłem decyzję, żeby wydać je na pomoc dla szpitala i naszych ośrodków zdrowia – mówi Marek Cyl.

W ubiegła środę, 9 grudnia wójt gminy osobiście przekazał pakiety testów do dwóch placówek w naszym powiecie. Ich przedstawiciele ucieszyli się z nieoczekiwanej pomocy samorządu.

- Dziękuję panu wójtowi Markowi Cylowi, że wspomógł szpital powiatowy. Testy z pewnością pomogą rozpoznać, czy pacjenci mający zostać przyjęci na Szpitalny Oddział Ratunkowy, którzy mają objawy choroby, są zakażeni koronawirusem – oznajmiał Leszek Jagodziński, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach.

- Jestem bardzo wdzięczna. To duża pomoc dla naszych ośrodków zdrowia – dodała Beata Nycz-Gerlich, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świerklańcu i Nakle Śląskim.

Gmina zapowiedziała także swoje wsparcie dla lokalnych ośrodków zdrowia przy realizacji szczepień na COVID-19.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej: