To już rok jadłodzielni w Miasteczku Śląskim. Jak sprawdza się ten pomysł?

Minęło 12 miesięcy odkąd w kolejnym mieście pojawił się punkt dzielenie żywnością. Inicjatywa ma się dobrze, a wolontariusze niestrudzenie wspomagają akcję.

Jadłodzielnia w Miasteczku Śląskim

Pod koniec lutego 2022 roku przy ulicy Staromiejskiej 8 pojawiła się specjalna lodówka i szafka. To właśnie jadłodzielnia, jaka powstała w ramach większego projektu obejmującego nasze województwo. Tak jak inne lodówki społeczne, można do niej włożyć żywność, której nie zdążymy wykorzystać, ale nadaje się jeszcze do spożytkowania. Każdy chętny może z kolei przygarnąć zostawione w tym miejscu produkty i uratować je przed zmarnowaniem.

- Projekt Jadłodzielnia dla Śląska ma na celu walkę z marnotrawstwem żywności. To problem, który dotyka nas wszystkich. Polacy co roku wyrzucają tony jedzenia. Postawienie takich lodówek spowoduje, że ograniczymy marnotrawstwo, a przy okazji pomożemy osobom będącym w ciężkiej sytuacji życiowej - opowiadają inicjatorzy akcji.

Podobne punkty działają także w innych miastach:

  • Siemianowicach Śląskich
  • Chorzowie
  • Wojkowicach

Jadłodzielnia w Miasteczku Śląskim już oficjalnie otwarta! Gdzie ją znajdziemy?

Rok ratowania żywności

Od otwarcia jadłodzielni minęło już wiele miesięcy. W tym czasie lodówka oraz szafka były regularnie zapełniane. Inicjatywa ma się dobrze, a dbają o to w dużej mierze działacze ze Stowarzyszenia Aktywni Dla Miasteczka. Wolontariusze uratowali ponad 1 500 kilogramów żywności! Pochodziła ona z pobliskiej Biedronki. Zaangażowani ochotnicy dostarczają produkty przez sześć dni w tygodniu. Do udziału w akcji zapraszają także innych mieszkańców.

- Zachęcamy do korzystania z lodówki (zarówno pozostawiania, jak i zabierania żywności) wszystkich mieszkańców Miasteczka Śląskiego! - dodają pomysłodawcy.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon