Tradycyjna święconka w śląskich strojach. Radzionków zaprasza

W jednym z miast powiatu tarnogórskiego odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów. Uczestnicy wydarzenia przybędą na nie w strojach regionalnych.

W Wielką Sobotę tradycyjnie święci się pokarmy, które następnego dnia pojawiają się na wielkanocnym stole. Zwyczaj ten praktykowany jest w wielu parafiach na terenie całej Polski. W Radzionkowie natomiast w sposób szczególny. W tym roku powraca inicjatywa, by uczestnicy święcenia pokarmów ubrani byli w stroje śląskie.

Pragniemy, aby szczególnie piękną oprawę – wyrażoną między innymi poprzez śląskie stroje – miało poświęcenie pokarmów o godzinie 12:00. Dlatego - wzorem lat ubiegłych – zapraszamy Parafian – Panów i Panie - na poświęcenie pokarmów świątecznych w naszych śląskich strojach regionalnych; także Brać górniczą prosimy w mundurach górniczych. Zapraszamy także do udziału w śląskich strojach na uroczystej sumie w Wielkanoc o godzinie 10:00 oraz w Nieszporach Wielkanocnych o godzinie 15:00 - podaje parafia pw. św. Wojciecha w Radzionkowie.

Zbiórka przed święceniem pokarmów w sobotę, 8 kwietnia, została zaplanowana na godzinę 11:45 na schodach przy wejściu głównym do kościoła (ul. św. Wojciecha 48). Relację z uroczystego święcenia pokarmów sprzed pandemii zobaczyć można w powyższej galerii zdjęć.

Wielkanoc slask

Może Cię zainteresować:

Chodzenie z klekotkami, święconka i śmigus. Wielkanocne tradycje na dawnym Śląsku

Autor: Urszula Gołkowska

04/04/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon