Tragiczna jakość powietrza. Dopuszczalny poziom smogu przekroczony?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega: lepiej ograniczyć wychodzenie na dwór.

Smog tarnowskie gory

Witamy w sezonie grzewczym

Tym razem to nie koronawirus. Zalecenie pozostawania w domach wiąże się ze złą jakością powietrza. Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska poinformował o ryzyku przekroczenia dopuszczalnej normy pyłu zawieszonego PM10. Dzisiejszego wieczoru, a także jutro lepiej nie planować spacerów.

- W celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym, osobom z chorobami serca lub układu oddechowego, ponadto osobom z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcom - informują urzędnicy ze Starostwa Powiatowego. - Zaleca się dziś powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu, ograniczenie wietrzenia pomieszczeń - dodają.

Powyższe wskazania oparte są o raport Departament Monitoringu Środowiska. Całość dokumentu dostępna jest TUTAJ. Autorzy informują, że przyczyną obecnej sytuacji są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.

- Na podstawie prognozy jakości powietrza na stacjach monitoringu na poniższych obszarach, ze względu na pył zawieszony PM10, jakość powietrza szczególnie w godzinach wieczornych, nocnych i porannych będzie zła - czytamy w raporcie.

Ostrzeżenie dotyczy naszego powiatu, a także kilkudziesięciu innych samorządów, między innymi: Katowic, Bytomia, Piekar Śląskich, Gliwic, czy Chorzowa.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon