Twój e-PIT za 2022 rok – jak rozliczyć się samemu i ze współmałżonkiem?

Wielkimi krokami zbliża się czas rozliczeń z fiskusem po niezwykle emocjonującym roku. Polski Ład przyniósł wiele zmian w zakresie prawa podatkowego. W największym stopniu mogli je odczuć przedsiębiorcy, ale niektóre zmiany nie ominęły także podatników na etacie. Opowiemy, jak będzie wyglądało rozliczenie w 2023 roku i jak poprawnie złożyć deklarację PIT.

Kobieta rozlicza epit

Twój e-PIT – jak się zalogować?

Niezmienna pozostaje forma rozliczenia, choć urzędy skarbowe zdecydowanie preferują dostarczanie deklaracji drogą elektroniczną. Niesie to za sobą wiele korzyści – złożone tą drogą deklaracje są rozliczane szybciej, a podatnik otrzymuje zwrot podatku w najbliższym możliwym terminie. Jak złożyć mój ePIT? Można to zrobić za pośrednictwem przygotowanej przez Ministerstwo Finansów platformy (Twój e-PIT gov). Na podatnika czeka tam już przygotowana wstępnie deklaracja.

Do swojego konta w usłudze Twój e-PIT można się zalogować, podając następujące dane:

  • PESEL albo NIP i datę urodzenia
  • kwotę przychodu z deklaracji za 2021 rok
  • jedną z kwot przychodu – na przykład z formularza PIT-11 2022 rok), dodatkowo trzeba wówczas potwierdzić informację kwotą nadpłaty lub podatku do zapłaty z zeszłego roku.

Istnieje też możliwość zalogowania się przez:

  • profil zaufany
  • e-dowód
  • bankowość elektroniczną
  • aplikację mObywatel

Usługa Twój e-PIT czy samodzielne wypełnianie deklaracji?

Mimo że usługa PIT 2022 gov umożliwia złożenie deklaracji bez jakiejkolwiek ingerencji, to warto zastanowić się nad samodzielnym wypełnieniem formularza (z pomocą stosownego programu komputerowego).

We wstępnie przygotowanej deklaracji zawarte są podstawowe informacje i dane. W formularzu mogą natomiast nie zostać uwzględnione wszystkie przysługujące podatnikowi ulgi i odliczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, jako podatnik masz następujące możliwości:

  • brak ingerencji – deklaracja zostanie wówczas automatycznie zaakceptowana i wysłana do Urzędu Skarbowego po upływie terminu składania deklaracji
  • zmodyfikowanie deklaracji w usłudze Twój e-PIT
  • odrzucenie deklaracji – trzeba wówczas przygotować zeznanie samodzielnie.

Automatyczna akceptacja przygotowanej deklaracji dotyczy podatników, rozliczających się na formularzu PIT-37 lub PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 lub PIT-36 (osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają zeznanie na rzeczonych formularzach ze względu na uzyskiwane przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy itp.).

Program PITax.pl został stworzony do bezbłędnego rozliczenia PIT

Podstawą przygotowanie gotowej deklaracji są takie dokumenty, jak: PIT-11, PIT-40A/11A i PIT-8C. Do urzędu skarbowego dostarcza je płatnik. Przygotowana deklaracja będzie zawierać podstawowe ulgi, takie jak ulga prorodzinna. Niemniej dokument może nie obejmować wszystkich ulg, z jakich możesz skorzystać. Dlatego też warto przynajmniej zapoznać się z treścią deklaracji na stronie rządowej, by zweryfikować informacje i dane.

Jeśli natomiast odrzucisz deklarację, to masz możliwość pełnej ingerencji w treść formularza. Skorzystaj z programu, przeznaczonego do wypełniania PIT-ów. Program zawiera aktualne formularze i jest intuicyjny w obsłudze. Pomoże ci przejść przez cały proces wypełniania deklaracji – począwszy od wyboru odpowiedniego formularza. Jako podatnik masz pełną kontrolę nad wprowadzanymi danymi, mimo iż program wykonuje wszelkie obliczenia za ciebie. Możesz wprowadzić do deklaracji ulgi i odliczenia, do jakich masz prawo. W czasie wypełniania deklaracji wskażesz również podmiot, któremu przekazujesz swój 1,5% podatku.

Co istotne – za pośrednictwem programu wyślesz e-deklarację na każdym formularzu: PIT 37, PIT-36 i PIT-36L, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-16 i 16A, PIT-19A wraz z załącznikami, a także ZAP-3 i NIP-7. Podatnicy wysyłają e-pity 2023 przez Internet i na bieżąco są informowani o przebiegu komunikacji z serwerami Ministerstwa Finansów. Ponadto na skrzynkę e-mail otrzymują Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) wysłanej deklaracji.

Z programem PITax.pl masz szansę obniżyć swój podatek

e-PIT a rozliczenie ze współmałżonkiem

Jeśli chodzi o rozliczanie e-PIT wspólnie z małżonkiem problem mógł stanowić dotychczas fakt, że należało pozostawać w małżeństwie pełny rok. Polski Ład przyniósł jednak zmiany również w tym zakresie (na korzyść małżonków). W 2023 roku wspólnie będą mogli się rozliczyć wszyscy małżonkowie – niezależnie od daty ślubu. Preferencyjne rozliczenie obowiązuje bowiem już od dnia zawarcia małżeństwa.

Oczywiście nadal małżonkowie muszą spełniać pewne warunki, aby skorzystać ze wspólnego rozliczenia. Żaden z małżonków nie może rozliczać się na podstawie podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oboje małżonkowie muszą także posiadać status rezydenta podatkowego w Polsce. Podstawowym warunkiem jest też wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami.

Wspólne rozliczenie to popularne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają małżeństwa. Pozwala to bowiem obniżyć podatek, a niekiedy sprawia, że żadne z małżonków nie wejdzie w II próg podatkowy (dochód powyżej 120 000 złotych). Jest to dobre rozwiązanie także wtedy, gdy tylko jedno z małżonków zarabia. Dzięki wspólnemu rozliczeniu można wówczas skorzystać z podwójnej kwoty zmniejszającej podatek.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon