Tworóg. Odnowili zabytkowe figury i zaprosili na jarmark

W sąsiedniej gminie sporo się wczoraj działo. Uroczyście zaprezentowano odmalowane postacie ulokowane w centrum Tworoga, zorganizowano przedświąteczny kiermasz, a to jeszcze nie koniec zaplanowanych atrakcji...

Święci jak nowi

Nie tylko mieszkańcy gminy pamiętają o sporych rozmiarów figurach, jakie znajdują się na Placu św. Walentego (obok kościoła parafialnego) w Tworogu. Przedstawiają one Matkę Boską Niepokalanego Poczęcia, św. Jerzego walczącego ze smokiem, a także św. Leopolda III trzymającego chorągiew i miniaturę kościoła. Wiąże się z nimi ciekawa historia.

- W dawnych czasach, kiedy w pałacu w Tworogu żył książę, pewnego razu stało się nieszczęście i z balkonu spadło dziecko. Cudem nic się mu nie stało. Dlatego rodzice, w dowód wdzięczności, postawili przed budynkiem (obecnie byłoby to miejsce w okolicach parkingu przy Banku Spółdzielczym) trzy figury, malowane na blasze. Potem w budynku obecnego banku zrobiono karczmę. W związku z tym figury przeniesiono w bardziej godne miejsce - przy kościele parafialnym, gdzie są do dzisiaj - opowiadają przedstawiciele Urzędu Gminy.

Lokalna społeczność postanowiła odnowić jeden z charakterystycznych symboli gminy. Przedsięwzięcie zainicjowała sołtys Tworoga Gertruda Byszewska. Natomiast wykonania prac podjęła się lokalna artystka Jolanta Warzecha. Działania zrealizowano zgodnie z wytycznymi Powiatowego Konserwatora Zabytków. Koszty pokryto ze środków Funduszu Sołeckiego Tworóg.

Wczoraj, 29 listopada, proboszcz parafii pw. św. Antoniego, ks. Adam Bryła, uroczyście poświęcił figury. Jak prezentują się odnowione obiekty, można zobaczyć w poniższej galerii zdjęć.

Adwentowe klimaty

Mieszkańców, którzy przybyli, by obejrzeć figury, zaproszono także na jarmark. Wydarzenie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Tworogu. Na gości czekały stoiska z rękodziełami, słodkościami, a najmłodsi spotkali się z Mikołajem.

Już niebawem w gminie będą mieć miejsce dwa następne kiermasze. Pierwszy z nich odbędzie się 5 grudnia w Kotach. Natomiast drugi - 12 grudnia w Boruszowicach.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Sylwester 2021/2022

Sylwester w gminie Zbrosławice. Co będzie się działo?

Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian

Weekend pełen atrakcji. 03.-05.09 w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry. Piknik Bracki 2021

Bractwo Kurkowe zaprasza na wrześniowy piknik

Letnie Kino Parkowe w Świerklańcu

Letnie Kino Parkowe w Świerklańcu. Zobacz repertuar

Kino plenerowe na brzegu Dramy

Atrakcje weekendu 06.-08.08. Co ciekawego dzieje się w TG?

Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian

"Tarnowskie Góry w czasach dawnych Słowian" już we wrześniu!

Ośrodek Jeździecki Zbrosławice

Stadniny koni na Śląsku. Gdzie nauczyć się jazdy konnej?