Ubezpieczenie grupowe pracowników — jaki mają wybór?

Częstą praktyką w zakładach pracy, jest oferowanie zatrudnionym możliwości skorzystanie z grupowe ubezpieczenia. W ten sposób można uzyskać polisę w atrakcyjnej cenie, bez konieczności samodzielnego poszukiwania oferty na własną rękę. W zależności od pracodawcy zazwyczaj pracownik ma do wyboru propozycje z 1 lub 2 towarzystw ubezpieczeniowych, w kilku wariantach cenowych. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa polisa grupowa w zakładzie pracy.

Ubezpieczenie grupowe pracowników

Ubezpieczenie grupowe dla pracowników – czym jest?

Pracodawca zatrudniający określoną liczbę osób, może zdecydować się na podpisanie umowy z 1 lub kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. W ramach takiej współpracy tworzone są standardowe warianty polis, na jakie mogą zdecydować się pracownicy. Zarówno wysokość składki, jak i zakres ochrony w nich jest z góry narzucony. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić:

  • automatyczne odprowadzanie składki z wynagrodzenia

Pracownik, który zdecyduje się na tzw. grupówkę, nie musi się martwić o termin płatności, gdyż wystarczy, że wyrazi zgodę na potrącenie składki za ubezpieczenie z wynagrodzenia. W ten sposób nie ma obawy o tym, że zapomni o płatności, lub jej nie wykona ze względu na problemy finansowe.

  • wygodne i szybkie rozwiązanie dla osób, które nie chcą samodzielnie poszukiwać ofert na polisę

Skorzystanie z ubezpieczenia grupowego pracowników to sposób na szybkie zabezpieczenie się przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych wydarzeń. Pracownik nie musi na własną rękę szukać oferty, gdyż wystarczy, że wybierze jeden z proponowanych wariantów.

  • ubezpieczenie grupowe ma zazwyczaj atrakcyjną cenę

Wielkim atutem skorzystania z ubezpieczeń grupowych u pracodawcy, jest możliwość skorzystania z polisy w atrakcyjnej cenie.

To właśnie z powodu takich plusów część osób decyduje się na ubezpieczenie grupowe pracowników.

Jakie wady ma ubezpieczenie grupowe pracowników?

Choć wybór grupówki ma wiele zalet, to nie jest to rozwiązanie wolne od wad. Wśród niekorzystnych aspektów takiej polisy można wymienić:

  • niskie sumy gwarantowane

Zazwyczaj ubezpieczenia grupowe są dostępne w kilku wariantach sumy gwarantowanej. Jednak zwykle nie jest ona wyższa niż 100.000 zł. Osoby, które chcą uzyskać większą ochronę, powinny zdecydować się na samodzielny wybór oferty.

  • brak możliwości regulowania zakresu ochrony

Pakiety ubezpieczeń grupowych mają sztywną konstrukcję, przez co zainteresowany ubezpieczeniem nie może rozszerzyć zakresu ochrony. Dlatego jeśli ktoś np. uprawia sport o podwyższonym ryzyku, nie uzyska odszkodowania w przypadku uszczerbku zdrowia spowodowanego taką aktywnością.

  • ubezpieczenie tylko na czas zatrudnienia

Rynek pracy jest dynamicznym środowiskiem. Dlatego w przypadku, gdy zdecydujesz się na zmianę zatrudnienia, stracisz możliwość korzystania z ubezpieczenia na dotychczasowych warunkach. TU proponują samodzielne przedłużenie polisy, jednak wtedy należy liczyć się ze znacznie wyższą stawką za nią.

To tylko kilka minusów korzystania z ubezpieczenia grupowego dla pracowników.

Jak samodzielnie znaleźć dobrą ofertę ubezpieczenia na życie?

Jeśli chcesz na własną rękę znaleźć korzystną polisę, spróbuj zrobić to przez internetową porównywarkę. W tym rankingu ubezpieczeń na życie i zdrowie uzyskasz w ciągu kilku minut zestawienie ofert z kilkunastu TU. Nie musisz wychodzić z domu, aby wybrać najlepszą polisę dla siebie. Wystarczy wprowadzić kilka informacji za pomocą urządzenia podłączonego do sieci internetowej.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon