Uczniowie do obiektów UNESCO! Szkoły mogą otrzymać 80% zniżki na wycieczkę do Tarnowskich Gór

Ruszył ogólnopolski program Poznaj Polskę 2022. Dzięki niemu szkoły mogą zorganizować wycieczkę i ubiegać się o naprawdę duże dofinansowanie. Na liście wskazanych punktów edukacyjnych znalazły się atrakcje z Tarnowskich Gór i Radzionkowa.

Urszula Gołkowska
Tarnowskie Góry kopalnia srebra

Poznaj Polskę 2022 - jak to działa?

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza podstawówki oraz szkoły średnie do organizowania krajoznawczych wycieczek i składania wniosków o dofinansowanie. Jest się o co starać. Dotacja może pokryć nawet 80% kosztów wyjazdu. Pozostałe 20% to środki własne, w tym niefinansowe. W zależności od ilości dni przyznane kwoty mogą wynieść:

  • wyprawy jednodniowe – do 5 tys. zł
  • wyprawy dwudniowe – do 10 tys. zł
  • wyprawy trzydniowe – do 15 tys. zł

Dofinansowanie pokrywa następujące wydatki:

  • koszty przejazdu
  • bilety wstępu
  • usługa przewodnicka
  • zakwaterowanie
  • wyżywienie
  • ubezpieczenie uczestników wyjazdu

W planie wycieczki należy uwzględnić 2, 4 lub 6 punktów edukacyjnych (w zależności do długości wyjazdu) wymienionych w specjalnej liście. Zainteresowane szkoły powinny się pospieszyć. Wnioski przyjmowane są tylko do wyczerpania puli przeznaczonych na ten cel środków.

- Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym - oświadcza Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W zeszłym roku z programu skorzystało ponad 215 000 uczniów w ramach prawie 5 000 wyjazdów. W tym roku na realizację przedsięwzięcia ministerstwo przeznaczyło 100 mln złotych.

Tarnowskie Góry w programie Poznaj Polskę

MEiN opracowało listę punktów, spośród których szkoły mogą wybierać odpowiednią liczbę atrakcji. W spisie znajdziemy jeden z najbardziej popularnych celów turystycznych powiatu - tarnogórskie obiekty UNESCO. Oznacza to, że uczniowie podczas wyjazdów będą mogli zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra czy Sztolnię Czarnego Pstrąga z naprawdę sporą zniżką.

- Podziemia zabytkowej kopalni rud srebrnośnych oraz sztolni "Czarnego Pstrąga" można znaleźć na liście na pozycji 556. Jedyne w województwie śląskim obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO mogą odwiedzić wszystkie klasy zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych - cieszą się opiekunowie zabytków. - Nie czekaj, złóż dokumenty i przyjedź z uczniami na wycieczkę do obiektów UNESCO - zachęcają.

To nie koniec dobrych wieści. W ramach wycieczki dofinansowany może być także nocleg w jednym z tarnogórskich obiektów noclegowych.

Radzionków zaprasza

Na wspomnianej liście atrakcji widnieje nie tylko Miasto Gwarków. Uczniowie będą mogli zwiedzić także Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie. W siedzibie instytucji zobaczyć można dokumenty, opracowania, pamiątki i inne źródła związane z losem miejscowej ludności w okresie okołowojennym. Szkoły mogą także skorzystać ze specjalnej oferty edukacyjnej - lekcji historii czy warsztatów.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Tarnogórska Kopalnia Srebra w National Geographic Traveler

Wystawa "Polska NAJ - Historyczna Polska Dzisiaj"

Tarnowskie Góry promują swoje atrakcje w Warszawie

Unesco tarnowskie gory

Pomoc województwa dla zabytków UNESCO w...

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

SMZT rekrutuje kandydatów na przewodników

Tarnowskie góry kopalnia 3

Nowa atrakcja przy Zabytkowej Kopalni Srebra

Gwarki - pochód 2022

SMZT chce wyróżnić gwarkowskie tradycje

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry. SMZT łączy siły z Metropolią GZM