Uczniowie wybierają koleje! Tarnogórska szkoła cieszy się popularnością

Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach jest jedną z 43 szkół w kraju, w których mogą się kształcić przyszli kolejarze. Profesja ta, jak widać, jest bardzo popularna, ponieważ przyszłość z PKP planuje aż 2000 uczniów.

C

W całej Polsce jest tylko 43 szkół z profilami kolejowymi, które współpracują z Polskimi Kolejami Państwowymi. Dzięki przedsiębiorstwu młodzi ludzie mają zapewnione praktyki oraz stypendia dla najzdolniejszych uczniów.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestują w edukację przyszłych pracowników kolei, którzy po szkole i praktykach będą odpowiedzialni m.in. za bezpieczne kursowanie pociągów - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Dla uczniów organizowane są praktyki zawodowe u boku wykwalifikowanych pracowników PLK. Uczniowie mogą doskonalić swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności np. na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym - dodaje.

PKP wspomaga także same szkoły. Dzięki inicjatywie firmy, placówki mogą jeszcze lepiej szkolić swoich podopiecznych. W pracowniach zawodowych pojawiają się elementy infrastruktury kolejowej takie jak: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy, czy semafory. Młodzież, która osiąga dobre wyniki może liczyć także na stypendia. W zeszłym roku PKP wyróżniło w ten sposób 243 uczniów.

Nic więc dziwnego, że aż 2000 planuje pracę w zawodzie kolejarza. Uczniowie kształcą się na czterech kierunkach: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budownictwa kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego. Uczniowie zdobywają wiedzę m.in. w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy, Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi oraz w naszym Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach.

Warto przypomnieć, że to właśnie w Tarnowskich Górach powstał swego czasu najważniejszy węzeł kolejowy w Polsce! Kiedy widzimy, ile pociągów przejeżdża dziś przez Tarnowskie Góry, może nas to nieco dziwić, ale w okresie międzywojennym, a nawet w późniejszych latach było to bardzo ważne miejsce na kolejowej mapie naszego kraju. Dlaczego? Stało się tak dzięki znanej magistrali węglowej. Linia łączyła Górny Śląsk z nowo wybudowanym miastem portowym - Gdynią. Natomiast pierwsza infrastruktura kolejowa w Tarnowskich Górach powstała już w połowie XIX wieku. 50 lat później pracowało tam już około 500 osób. Taki wzrost zatrudnienia miał oczywiście związek z górnośląskim rozwojem przemysłu w tamtym czasie i wzmożonym zapotrzebowaniem na sprawnie działający transport.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry 2022

Pierwsze wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021

Tarnowskie Góry. IV Gala Strażacka 2022

Najlepsi strażacy w powiecie tarnogórskim wybrani

Ambasador Japonii w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Ambasador Japonii w Tarnowskich Górach

Zmarł ksiądz Kazimierz Szalasta

Zmarł ksiądz Kazimierz Szalasta. Był proboszczem Kaletach

Tarnowskie Góry. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Tarnowskie Góry. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie tygodnia 09.-15.08

Kurna Chata, Tarnowskie Góry

Burmistrz w sprawie Kurnej Chaty