Unia Europejska wycofała mentolowe papierosy

Efektem unijnej dyrektywy tytoniowej od dzisiaj wycofane są ze sprzedaży papierosy mentolowe. Ich dystrybucja oraz kupno będą nielegalne, jednak na rynku pozostaną dostępne alternatywy o charakterystycznym aromacie.

Iqos 03 tarnowskie gory

W Polsce papierosy pali ok 9 milionów osób z czego i w większości nie są oni świadomi nadchodzących zmian. Ponad 51 procent palaczy nie wie, że z półek znikają właśnie najczęściej wybierane przez nich wyroby tytoniowe. Niedostępne będą one zarówno w formie kapsułek z filtrem, papieru z aromatem czy zapachowych opakowań. Niektórzy z dorosłych palaczy wykonują papierosy samemu, własnoręcznie je mentolizując – jednak nie przypominają one tych, które są dostępne w sprzedaży. Dodatkowo, zgodnie z wchodzącymi w życie przepisami, w sklepach nie będzie można kupić także tytoniu o mentolowym aromacie. Pomimo tego, że w Internecie roi się od instrukcji, jak samodzielnie sprawić, żeby tytoń przybrał oczekiwany przez palaczy smak oraz zapach – nie wiadomo za to jaka zawartość substancji szkodliwych powstaje przy spalaniu takich własnoręcznie robionych papierosów.

Co więc dalej w obliczu nowych przepisów? Zrezygnować z nałogu, czy odnaleźć zamiennik? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Maison&Partners dla Forum Konsumentów – ponad 80 procent Polaków uważa, że wycofanie popularnych mentoli sprawi, że palacze nie zrezygnują z nałogu, a znajdą sposób, aby obejść unijny zakaz lub poszukają alternatyw. Uważają oni, że mają prawo, aby samemu decydować, jakie papierosy chcą palić. Postrzeganie unijnej dyrektywy jako ograniczenia wolności wyboru skutkuje również utwierdzeniem się w przekonaniu, że utrudni to rezygnację z nałogu. Charakterystyczny mentolowy aromat zmieniając smak oraz zapach papierosów czynią je „smaczniejszymi”, przez co sięga po nie coraz więcej osób, w tym młodzieży. Po wycofaniu ich z rynku pozostaną jednak możliwości dla osób pełnoletnich, które z palenia nie będą chciały zrezygnować, ponieważ e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu nadal będą w sprzedaży. Olejki o mentolowym posmaku pozostaną dostępne, a jedyny legalny, prawdziwy tytoń o charakterystycznym aromacie, znajdzie się we wkładach tytoniowych do urządzeń typu IQOS. Stanowi to mniej szkodliwą alternatywę w porównaniu do tradycyjnych papierosów jednak musimy pamiętać, że nie jest to rozwiązanie całkowicie wolne od ryzyka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie definitywna rezygnacja z palenia, a kiedy znaleźć na to lepszy moment niż teraz?

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Radzionków dzień dziecka

Dzień Dziecka w Radzionkowie 2022

Tarnowskie Góry kiermasz wielkanocny

Kiermasz wielkanocny u kamilianów. Co przygotowano?

Delegacja II LO im. Staszica w Tarnowskich Górach

Boże Narodzenie w tarnogórskim szpitalu

Tarnowskie Góry, Repty Śląskie, łąka kwietna

Łąka kwietna w Reptach Śląskich zakwitnie na wiosnę

TEGIE Slow Day 2021

TEGIE Slow Day 2021, czyli finał Festiwalu Żywe Srebro 2021

Spływ kajakowy

Spływy kajakowe w województwie śląskim

Śniadanie na Trawie

Śniadanie na Polanie i Pchli Targ powracają!...