Uwaga absolwenci Sempy! Muzeum w Tarnowskich Górach otworzyło wystawę o I LO

Zdjęcia, pamiątki, pomoc szkolne - te i inne eksponaty zostały zaprezentowane w ramach nowej ekspozycji. Pozostanie ona udostępniona do zwiedzania jeszcze przez trzy miesiące, więc każdy zainteresowany zdąży ją zobaczyć.

"Sempa" wczoraj i dziś

Muzeum w Tarnowskich Górach uroczyście zainaugurowało kolejną wystawę czasową. Wernisaż miał miejsce w sobotę, 21 października. Bohaterem ekspozycji zostało I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej.

- Jest następcą założonej w 1923 r. polskiej Wyższej Szkoły Żeńskiej im. Szymona Konarskiego, powstałej z przekształcenia istniejącej od 1860 r. niemieckiej średniej szkoły dla dziewcząt. W roku szkolnym 1925/1926 siedzibę placówki przeniesiono do budynku przy obecnej ul. Opolskiej 28, gdzie działa ona do dziś - wyjaśniają twórcy wystawy.

Inspiracją do jej powstania był tegoroczny jubileusz placówki. Świętuje ona stulecie działalności.

- Historia i tradycje szkoły zostały przybliżone na ekspozycji głównie za sprawą zdjęć i pamiątek po nauczycielach i uczniach, archiwaliów, planów dokumentujących życie szkoły w różnych okresach oraz przybliżających sylwetki absolwentów "Sempy" i pozostających w ich pamięci pedagogów. Całość wzbogacają zachowane do dziś pomoce naukowe, dawniej wykorzystywane m.in. na lekcjach biologii, geografii, fizyki i historii - dodają organizatorzy.

Wystawę będziemy mogli oglądać w Muzeum w Tarnowskich Górach do 28 stycznia 2024 roku. Placówka przyjmuje gości w następujących godzinach:

  • wtorek, środa, czwartek, piątek: 10:00–16:00
  • sobota: 10:00–15:00
  • niedziela: 12:00–17:00

Muzeum pochwaliło się także kolejnymi planami. Na ten cel udało się pozyskać dofinansowanie w łącznej wysokości 14 000 zł. Jedno z zadań powstanie przy współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

- Pierwszy z projektów - "Zwiedzanie Muzeum z Lyjną i Ryjzką" - już niedługo się rozpocznie. Specjalne zajęcia edukacyjne z udziałem Heleny Domańskiej i Teresy Majzner z Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku zostały dofinansowane przez Katowice Miasto Ogrodów w ramach programu Spójnik!, realizowanego w ramach starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 - tłumaczą muzealnicy.

Na efekty drugiego zadania przyjdzie nam poczekać trochę dłużej. Tematem przewodnim stanie się dawna wspólnota żydowska z naszego miasta.

- Będzie to wystawa czasowa "Prawdziwie był to dom Boga… Synagoga w Tarnowskich Górach", przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Gliwicka 66. Na ekspozycji zaprezentujemy m.in. artefakty wydobyte podczas badań archeologicznych na Placu Synagogi. Wystawa zostanie zrealizowana dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce - dodają organizatorzy projektu.
Obraz Bouterweka w TG

Może Cię zainteresować:

Obraz Bouterweka już w Tarnowskich Górach! Kiedy będziemy mogli go zobaczyć?

Autor: Urszula Gołkowska

13/02/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon