W Brynku zmierzyli się z sobą adepci szkół leśnych. Walczyli aż leciały wióry i to dosłownie

W Technikum Leśnym w Brynku odbyły się XIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Na zawodników czekały przeróżne konkurencje. W tym czasie szkołę odwiedzić mogli przyszli uczniowie.

Wyzwanie dla najlepszych leśników

To już trzynasty raz, kiedy do Brynka przyjeżdżają uczniowie, by zmierzyć się ze specjalistycznymi wyzwaniami. W zawodach mogli brać udział przedstawiciele szkół leśnych należących do Stowarzyszenia EUROPEA – Polska. Podczas wydarzenia miała także zostać wyłoniona reprezentacja Polski na Mistrzostwa Europy w 2023 r.

Zawody trwały od czwartku, a oficjalnie kończą się dzisiaj. Pierwszego dnia po przyjeździe, 7 października, na zawodników czekały dwie główne konkurencje: bieg leśnika oraz ścinka drzew. W ich ramach konkurenci mieli do wykonania łącznie 21 zadań. W sobotę odbyły się natomiast zawody drwali w kategoriach: zmiana łańcucha, przerzynka kombinacyjna, przerzynka precyzyjna, okrzesywanie.

Podczas spotkania młodych ludzi z różnych części kraju nie mogło oczywiście zabraknąć integracji. W jej ramach odbyło się wspólne ognisko, rekreacyjny wyjazd do tarnogórskiego Parku Wodnego czy uroczysta kolacja w auli pałacu. Czterodniowe wydarzenie uświetniły także pokazy rzeźbienia w drewnie i lodzie. Było co oglądać!

Brynek czeka na nowych leśników

W czasie mistrzostw Technikum Leśne zaprosiło także uczniów szkół podstawowych, którzy zastanawiają się nad wyborem kolejnej ścieżki edukacji. Warto pamiętać, że placówek kształcących w kierunku leśnictwa jest w całej Polsce bardzo mało. Tym bardziej wzrasta ranga technikum znajdującego się w powiecie tarnogórskim. Co roku wybierają je nastolatkowie przyjeżdżających do Brynka z różnych stron.

Dzień Otwarty odbył się w sobotę, 8 października. Na gości czekało niemało atrakcji. Oprócz poznania samej szkoły i pięknego kompleksu pałacowego (przypomnijmy, że internat technikum mieści się w dawnej rezydencji Donnersmarcków) mogli także wybrać się na zwiedzanie rozległego parku oraz urokliwego ogrodu botanicznego. Terenem opiekują się uczniowie oraz pracownicy szkoły. Przyszli kandydaci mieli okazję, by spotkać się również ze starszymi kolegami leśnikami i nauczycielami z placówki, zobaczyć pokazy rzeźbienia i sprzętu, a także mogli skorzystać z degustacji "Dobre z Lasu".

Pałac w Brynku

Może Cię zainteresować:

Wycieczka do Brynka. Co warto tam zobaczyć?

Autor: Urszula Gołkowska

26/06/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon