W Kaletach powstanie nowa ścieżka przyrodnicza, a przy niej makieta starej kuźnicy

Urząd Miasta otrzymał dotację na koleją infrastrukturę urozmaicającą wyprawy po Leśnym Zakątku Śląska. Nowa instalacja pomoże odkryć przyrodniczo-historyczne ciekawostki tego miejsca.

UM Kalety
Kalety makieta kuźnicy

Nowa atrakcja w Kaletach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał dofinansowanie w wysokości 17 600 zł. Pozyskane w ten sposób środki miasto chce przeznaczyć na oznakowanie ścieżki edukacyjnej pn. "Przyrodnicze skarby pradawnych kaletańskich lasów". Będzie się ona znajdować przy Stanicy Garbaty Mostek w Zielonej.

Atrakcję planowo zobaczymy do końca tego roku. W ramach inwestycji powstanie sześć przystanków tematycznych. Będą to tablice edukacyjne. Oprócz nich pojawi się także drewniana makieta prawdziwej kuźnicy. Do tego opracowany zostanie folder dotyczący tematów poruszanych podczas spaceru przy stanicy.

- Dzięki przyrodniczej ścieżce dydaktycznej dowiemy się m.in. jak przyroda pozwalała rozwijać pradawne gałęzie przemysłu, do czego wykorzystywano kiedyś sosny, brzozy i świerki lub dlaczego paprocie i torf były tak cenne. Poznamy także rośliny lecznicze i przyprawy wykorzystywane w dawnych czasach, a także dowiemy się, jak ważne były dla ludzi dzikie, leśne pszczoły - zapowiadają urzędnicy miejscy.
Kuźnica Małego Janisza w Kaletach

Może Cię zainteresować:

Tajemnicza osada na terenie Kalet? Zobaczcie, jak mogła wyglądać Kuźnica Małego Janisza

Autor: Urszula Gołkowska

09/01/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon