W niedzielę wybory. Za chwilę rozpocznie się cisza wyborcza

Już w niedzielę czeka nas emocjonująca, druga tura wyborów prezydenckich. O czym warto pamiętać przed udaniem się do lokalu wyborczego?

Urna karty

Dziś kończą się wszystkie akcje i przedwyborcze działania kandydatów na urząd prezydenta. Co prawda same wybory odbywają się w niedzielę, 12 lipca, ale już od północy zaczyna obowiązywać cisza wyborcza. W praktyce oznacza to zakaz rozpowszechniania materiałów agitacyjnych (ulotki, plakaty), reklamy w mediach, czy organizowania manifestacji i zgromadzeń. Za tego typu działanie grożą wysokie grzywny (do 5 tys. zł). Natomiast osoby ujawniające w dniu głosowania wyniki przedwyborczych sondaży przed godziną 21:00, ryzykują znaczenie więcej, bo aż kilkaset tysięcy złotych.

Co do samych wyborów, głosy oddawać można w lokalach wyborczych od godziny 7:00 do 21:00. W tym roku ze względów epidemiologicznych obowiązują dodatkowe obostrzenia. Przypominamy o konieczności zasłaniania ust i nosa oraz zachowaniu bezpiecznego dystansu dwóch metrów. Około godziny 21:00 pojawi się sondaż exit poll, który można traktować jako wstępne wyniki wyborów. Kilka godzin później poznamy wyniki late poll - badania przeprowadzonego w oparciu o cząstkowe informacje z lokali wyborczych. Natomiast na oficjalne wyniki przyjdzie nam poczekać najpóźniej do wtorku, 14 lipca.

Jak w niedzielę zagłosują tarnogórzanie, tego jeszcze nie wiemy. W poprzedniej turze w naszym mieście, podobnie jak w całej Polsce, najwięcej głosów zdobył Andrzej Duda (37,07%). Zaraz po nim Rafał Trzaskowski (34,93%) i Szymon Hołownia (17,1%). Frekwencja w Tarnowskich Górach wyniosła 65,8% uprawnionych do głosowania, co daje całkiem zadowalającą liczbę, biorąc pod uwagę niemal rekordowy wynik: 64,51% w skali kraju.Dla porównania, 5 lat temu II tura wyborów cieszyła się wśród tarnogórzan większa popularnością niż I i wzięło w niej udział 27 531 osób (55,85%). Jeszcze nigdy nie udało się przekroczyć frekwencji, jaka miała miejsce podczas wyborów prezydenckich w 1995r. i wyniosła aż 68,23%. Warto dodać, że była to druga tura głosowania, więc może w tę niedzielę uda się pobić ustanowiony wówczas rekord. W Tarnowskich Górach do zadecydowania o tym i oddania głosu uprawnionych jest 47 564 mieszkańców.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Delegacja ze Śląska wizytuje w Nadrenii Północnej Westfalii

Delegacja woj. śląskiego w Nadrenii Północnej-Westfalii

Tarnowskie Góry absolutorium

Tarnogórscy burmistrz i starosta z absolutorium za 2021 rok

Jerzy Buzek

Buzek: Nowy Europejski Bauhaus. Czy wykorzystamy szansę?

Tarnowskie Góry - protest

"Szlaban dla PiS! My zostajemy w UE". Protest w TG

Przed nami Europejskie Forum Przyszłości

Europejskie Forum Przyszłości jeszcze w tym roku!

Banknot w dloni

Tarnowskie Góry i powiat w gronie...

Sejm slaski

Głowa województwa będzie odpowiadać mieszkańcom