W Tarnowskich Górach będą trasy rowerowe i centrum przesiadkowe

Są pieniądze na trasy rowerowe i centrum przesiadkowe. Tarnowskie Góry otrzymają 48 mln zł na „Rozbudowę centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry”. Główne cele inwestycji to połączenie trasami rowerowymi dzielnic z centrum miasta oraz zachęcenie kierowców do pozostawienia auta w centrum przesiadkowym i skorzystania z komunikacji miejskiej

Um

48 mln zł - tyle otrzyma nasze miasto na „Rozbudowę centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry”. – Wartość całego zadania to ponad 57 mln zł – resztę kwoty dołoży gmina – mówi burmistrz Arkadiusz Czech. – Do tej pory realizowaliśmy inne ekologiczne inwestycje – w tym budowę kanalizacji – teraz przyszedł czas na drogi rowerowe i centrum przesiadkowe. Główne cele inwestycji to połączenie trasami rowerowymi dzielnic z centrum miasta oraz zachęcenie kierowców do pozostawienia auta w centrum przesiadkowym i skorzystania z komunikacji miejskiej – dodaje.

Co zostanie zrobione w ramach projektu? Będzie rozbudowane i zagospodarowanie centrum przesiadkowe integrującego Dworzec Autobusowy i Dworzec PKP oraz budowę ponad 28 km dróg rowerowych i infrastruktury towarzyszącej. Ma powstać parking typu park&ride na ok. 200 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, zatoka autobusowa, 6 miejsc postojowych dla pojazdów osobowych o napędzie elektrycznym wraz ze stacjami szybkiego ładowania, parking typu bike&ride z 100 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów z punktem ładowania rowerów elektrycznych oraz jezdnie manewrowe.

Budowa 28,2 km liniowej infrastruktury rowerowej obejmie budowę dróg dla rowerów o długości ok. 11,5 km, dróg dla rowerów i pieszych o łącznej długości ok. 6,2 km, pasów dla rowerów o łącznej długości ok. 1,5 km, odcinków istniejących jezdni ok. łącznej długości ok. 9,0 km (prowadzenie rowerów w ruchu ogólnym, w tym kontraruch) oraz budowę tunelu pieszorowerowego o łącznej długości ok. 146 m. Projekt ten obejmie ulice: Częstochowską, Opatowicką, Sielankę, Janasa, Jana Pawła II, Wyszyńskiego, Litewską, Pyskowicką, wzdłuż torowiska kolejki wąskotorowej na odcinku od ulicy Parkowej do ulicy Cegielnianej, Nakielską, Częstochowską wraz z łącznikiem rowerowym łączącym ulicę Mościckiego z Łączną, Sienkiewicza, 9-Maja, Piłsudskiego, Bytomską, Legionów, Gliwicką, Bałtycką, rejon obwodnicy DK11 na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z ul. Bałtycką, rejon skrzyżowania ul. B. Śmiałego z ul. Młodości, Opolską. Centrum przesiadkowe zostanie skomunikowane z ulicą Oświęcimską.

Prace mają się rozpocząć od początku 2021 roku do czerwca 2023 roku

fot. UM Tarnowskie Góry

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry wiadomości

Podsumowanie tygodnia 17-23.01.2022

Tarnowskie Góry. Wyniki ankiety

Co myślą mieszkańcy TG? Znamy wyniki ankiety

Tarnowskie Góry info

Podsumowanie 22.-28.11

"Młodzi robią Metropolię"

Czego chcą młodzi mieszkańcy Metropolii? Znamy propozycje

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" i Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

GCR "Repty" oraz ZPiT "Śląsk" rozpoczynają współpracę

Nowa inwestycja Veolii w Tarnowskich Górach

Veolia w Tarnowskich Górach na drodze do eliminacji węgla

Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2020

Które gminy naszego powiatu najlepiej zarządzają finansami?