W Tarnowskich Górach będziemy mieli kolejny wielki mural. Miasto ogłosiło konkurs na projekt

Do wielkiej grafiki na parkingu po Tarmilo dołączy jeszcze jedna. Tym razem ozdobi przestrzeń przy powstającym centrum przesiadkowym. Miasto czeka na zgłoszenia artystów. Nagroda nie jest mała - na zwycięzcę czeka 25 000 zł.

UM Tarnowskie Góry
Tg mural konkurs

TG chce nowy mural

Jeśli myśleliście, że w naszym mieście moda na naścienne grafiki przeminęła, ta wiadomość może Was zaskoczyć. Po wielkiej akcji wyboru i tworzenia malowidła przy ulicy Opolskiej, przyszedł czas na kolejne takie przedsięwzięcie. Urząd Miasta przeznaczył na ten cel jedną ze ścian znajdujących się przy tworzonym centrum przesiadkowym, nieopodal dworca kolejowego. Zarezerwowana przestrzeń jest naprawdę duża. To aż 784 mety kwadratowe. Mierzy 119 metrów długości i blisko 10 metrów wysokości w najwyższym miejscu.

– Mural będzie znakomitym uzupełnieniem wybudowanej na miejscu infrastruktury, przy okazji stanie się wielką – dosłownie i w przenośni – wizytówką naszego miasta – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. - Tematyka 500-lecia naszego miasta nasunęła się sama z powodu nadchodzącej rocznicy i wielowątkowości. W przypadku 500 niezwykle ciekawych lat ograniczeniem będzie tylko fantazja artysty – wyjaśnia.

Autor projektu poszukiwany

Podobnie jak w przypadku poprzedniego muralu, także tym razem miasto ogłasza konkurs na koncepcję dzieła. Odbędzie się w trzech etapach. Najpierw komisja dokona głosowania nad otrzymanymi pracami. Wyniki poznamy do 8 marca 2024 r. Następnie trzy najlepsze projekty zostaną przedstawione mieszkańcom, którzy internetowo zagłosują na ich zdaniem najciekawszą propozycję. Projekt, jaki w tej turze uzyska największą liczbę głosów, otrzyma 15 punktów, drugi w kolejności – 10 punktów, trzeci – 5 punktów. Ta część potrwa od 11 do 25 marca. Finalnie nad grafikami jeszcze raz pochyli się komisja. Każdy z jej członków przyzna od 1 do 5 punktów. O ostatecznym wyniku zadecyduje suma punktów z etapu drugiego i trzeciego. Zwycięzcę poznamy do 10 kwietnia 2024 roku.

- Ogólnopolski konkurs skierowany jest do studentów szkół plastycznych, artystów plastyków, pracowni artystycznych i firm zajmujących się projektowaniem murali. Warunkiem koniecznym przystąpienia do konkursu jest wykonanie projektu co najmniej jednego muralu, wykonanego wcześniej w przestrzeni miejskiej - tłumaczą urzędnicy.

Zgłoszenia do pierwszego etapu są przyjmowane do 29 lutego. Każdy uczestnik może przesłać jedną pracę. Warto spróbować powalczyć o zwycięstwo nie tylko ze względu na chwałę i sławę (oraz zobaczenie własnego muralu na olbrzymiej ścianie). Nagroda za zajęcie pierwszego miejsca to 25 000 zł. Dalej na podium też nie jest źle - za drugie miejsce przewiduje się 10 000 zł, a za trzecie - 5 000 zł. Zatem do dzieła!

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon