W Tarnowskich Górach powstanie klinika dziecięca. Inwestycja jest warta ponad 9 milionów złotych

Na terenie kompleksu zamkowego w Starych Tarnowicach powstanie placówka medyczna. Będzie ona służyć pomocą dzieciom oraz młodzieży borykającej się z chorobami psychicznymi.

Akademia Nauk Empirycznych AVATAR

Dziś odbyło się spotkanie z udziałem członkini Zarządu Województwa Śląskiego Izabeli Domogały, właściciela zamku w Starych Tarnowicach Rajnera Smolorza oraz prof. Dariusza Muchy z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Opowiedzieli oni o inwestycji, jaka już niedługo rozpocznie się w naszym mieście.

- Jest to klinika, która będzie miała za zadanie przede wszystkim wspomagać z wykorzystaniem nowoczesnych technologii dzieci i młodzież cierpiącą na choroby psychiczne. Tuż obok znajduje się Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach, który również ma oddział psychiatrii w swoich zasobach, więc myślę, że może się tu rozwinąć szeroka współpraca. Klinika będzie służyła nie tylko mieszańcom Tarnowskich Gór, ale przede wszystkim Śląska - mówiła Izabela Domogała.

Przedstawicielka Zarządu Województwa Śląskiego przypomniała, że wartość projektu wynosi 9 400 000 zł, z czego dofinansowanie to ponad 8 900 000 zł. Inwestycja może zakończyć się już w 2023 roku.

- Bardzo liczymy na to, że tego typu kliniki spowodują, iż trochę „odczarujemy” kwestię psychiatrii, pokażemy, że tego typu problem to choroba jak każda inna, nie należy się tego wstydzić - dodała Izabela Domogała.

Z rozpoczęcia prac w kierunku powstania placówki cieszy się także Rajner Smolorz.

- Dzisiaj poszerzamy nasze działania o klinikę AVATAR. Jest to innowacyjny projekt, jest w nim dużo elektroniki, która wspomaga rehabilitację dzieci. Przy Reptach, które są potężnym ośrodkiem rehabilitacyjnym, znaleźliśmy taką lukę, żeby się zaoferować z taką właśnie techniką. Szukaliśmy rozwiązań medycznych, profesjonalnych - wyjaśniał.
- Ta innowacja ma nam pomóc w dobrej diagnostyce i oczywiście w samej terapii - dodawał prof. nadzw. dr hab. Dariusz Mucha. - O zdrowiu zwykle przypominamy sobie, kiedy je tracimy, a gdy je tracimy, odbudowanie tego zdrowia na wielu płaszczyznach już jest praktycznie niemożliwe. Im wcześniejsza diagnostyka, im lepsza profilaktyka prozdrowotna, tym lepiej.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon