W Tarnowskich Górach powstanie nowa turystyczna atrakcja. Poznajcie Szyb Staszic i jego zakamarki

Maszyna parowa, podziemne rurociągi oraz hale, możliwość zerknięcia do Sztolni Fryderyk - te i jeszcze więcej ciekawostek czekają na odkrycie przez miłośników industrii. W Tarnowskich Górach ma powstać kolejne miejsce opowiadające o przemysłowej historii regionu. Turystyczna mapa Miasta Gwarków zyska jeszcze jeden punkt.

Tarnowskie Góry z nową atrakcją

O Zabytkowej Kopalni Srebra każdy już słyszał i Sztolnię Czarnego Pstrąga wszyscy też znają. Jednak Srebrne Miasto chce wciąż poszerzać swoją ofertę dla przyjezdnych gości. Do wspomnianej popularnej pary zabytków udostępnionej dla zwiedzających ma dołączyć jeszcze jeden. To Szyb Staszic. Obiekt także znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest mniej popularny niż kopalnia, sztolnia czy hałda popłuczkowa, ale to w nie tak odległej przyszłości może się zmienić...

19 lutego podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę w sprawie uzgodnienia projektu statutu instytucji kultury. Stanie się nią właśnie Szyb Staszic. Zabytek zyska trzech opiekunów: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Tarnowskie Góry i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

- To będzie zupełnie nowy obiekt turystyczny w mieście Tarnowskie Góry (Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga będą dalej "żyły" swoim życiem) - zapowiadają członkowie SMZT.

Ostatni krok to przyjęcie stosownej uchwały przez Radę Miejską Tarnowskich Gór. Jej członkowie rozpatrzą dokument podczas sesji, jaka odbędzie się w przyszłym tygodniu, 28 lutego.

Tarnowskie Góry. 15 atrakcji, które trzeba zobaczyć w Mieście Gwarków

"Studnia" górnośląskiej metropolii

Szyb Staszic to część infrastruktury bardzo ważnej dla historii miasta, a także regionu. Dzięki niej okoliczne miejscowości były zaopatrzone w wodę. Szyb powstał jeszcze pod koniec XVIII wieku. Niecałe sto lat później stał się podstawą Stacji Wodociągowej Adolfschacht, przemianowanej później na Staszic. To właśnie ona dostarczała wodę mieszkańcom dzisiejszej metropolii. Obecnie właścicielem stacji jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.

Ze Staszica w dalszym ciągu pobierana jest do sieci woda, dlatego – mimo wielkiej radości z faktu utworzenia w tym miejscu instytucji kultury – musimy obwarować wykorzystanie stacji i szybu wieloma ograniczeniami. Nie możemy dopuścić do tego, aby w okolice wody dostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia – stwierdził prezes GPW Henryk Drob.

Nowa atrakcja w Sztolni Czarnego Pstrąga. Obiekt UNESCO zaprasza na floating

Co ciekawego zobaczymy w Staszicu?

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wskazuje na cały szereg ciekawostek, którymi może pochwalić się przyszła atrakcja. Powinny zainteresować nie tylko znawców techniki. Na terenie stacji znajduje się prawdziwa maszyna parowa. Do tego zobaczyć można budynki nadszybia, kotłownię czy warsztaty. Na odkrycie czekają także: podziemne rurociągi, hale dla maszyn z silnikami na sprężoną parę, kondensatory, kocioł do sprężania pary... Co więcej, z tego miejsca można zajrzeć w głąb Sztolni Głębokiej Fryderyk. Stacja posiada bezpośrednie połączenie z innymi pogórniczymi zabytkami SMZT, a to ma szansę otworzyć nowe, ciekawe możliwości.

- To u nas w 1797 roku zaczął działać pierwszy w Europie nowoczesny miejski, a potem regionalny wodociąg, który jest jedynym na świecie systemem zaopatrywanym przez wodę pogórniczą. Co więcej, najpierw Szyb, a później Stacja Wodociągowa Staszic stały się jego kluczowym elementem - wskazał Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

- Tarnogórskie przemysłowe dziedzictwo jest niezwykle bogate, wspólnie chcemy, aby kolejna jego część została otoczona odpowiednią opieką i udostępniona zwiedzającym – dodał.

Szukasz ciekawych pomysłów na podróże czy krótsze wypady? Chciałbyś odkryć nieznane perełki Śląska i Zagłębia? Zapraszamy do naszego newslettera po więcej turystycznych propozycji -> https://www.slazag.pl/newsletter.

Kopalnia Dolomitu „Blachówka” w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Mamy swoje „Wielkie Kaniony” w Bytomiu i Tarnowskich Górach. Nie trzeba lecieć do USA

Autor: Patryk Osadnik

23/12/2023

Brama Gwarków

Może Cię zainteresować:

Od Sztolni Fryderyk do pomników przyrody. Poznaj dawne rozlewiska rzeki Dramy

Autor: Martyna Urban

21/07/2023

Tarnowskie Góry w PRL

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry są jak zupa pomidorowa: wszyscy lubią. Smaczne były nawet w siermiędze PRL. Łapcie zdjęcia!

Autor: Redakcja

01/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon