W Tarnowskich Górach zabrzmi sygnał alarmowy. Dlaczego usłyszymy syreny?

W najbliższych dniach może się zdarzyć, że w naszym mieście rozlegnie się nagle sygnał ostrzegania. Władze samorządowe uspokajają, że nie ma się czym martwić. Na pewno?

Alarm tarnowskie gory

Procedury alarmowe

Od dziś do 9 października (piątek) mieszkańcy mogą usłyszeć charakterystyczne dźwięki syren. Oznaczają one rozpoczęcie oraz zakończenie alarmu. Jednak Urząd Miasta informuje, że nie należy się niczym martwić. Rozpoczęły się właśnie specjalne treningi wojskowe.

- Zostanie przeprowadzone krajowe ćwiczenie Renegade/Sarex – 20, w ramach którego odbędzie się trening systemu alarmowania i ostrzegania - informują władze miasta. - Podczas ćwiczenia może wystąpić konieczność uruchomienia na terenie miasta syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu - tłumaczą.

Jakich sygnałów możemy się spodziewać? W ciągu kilku dni zostaną wyemitowane: modulowany dźwięk trwający trzy minuty (oznaczający ogłoszenie stanu gotowości), a także ciągłe brzmienie o długości trzech minut (odwołanie alarmu).

Nie tylko w naszym mieście

Manewry Renegade/Sarex – 20 obejmą znaczą część kraju. 2 października Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach podał, że prawdopodobnie alarmy pojawią się tylko w niektórych powiatach naszego województwa, ale jednostki samorządowe mają obowiązek poinformowania mieszkańców o takich działaniach.

- Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie Renegade/Sarex – 20. Elementami przedsięwzięcia są zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie Renegade, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej - czytamy w oświadczeniu instytucji. - Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w pierwszym dniu ćwiczenia w godz. 8.00 – 10.00 Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego będzie emitować sygnały zgodnie z trasą przelotu "podejrzanego", ćwiczeniowego statku - dodają autorzy.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon