W Tarnowskich Górach zabrzmi sygnał alarmowy. Dlaczego usłyszymy syreny?

W najbliższych dniach może się zdarzyć, że w naszym mieście rozlegnie się nagle sygnał ostrzegania. Władze samorządowe uspokajają, że nie ma się czym martwić. Na pewno?

Alarm tarnowskie gory

Procedury alarmowe

Od dziś do 9 października (piątek) mieszkańcy mogą usłyszeć charakterystyczne dźwięki syren. Oznaczają one rozpoczęcie oraz zakończenie alarmu. Jednak Urząd Miasta informuje, że nie należy się niczym martwić. Rozpoczęły się właśnie specjalne treningi wojskowe.

- Zostanie przeprowadzone krajowe ćwiczenie Renegade/Sarex – 20, w ramach którego odbędzie się trening systemu alarmowania i ostrzegania - informują władze miasta. - Podczas ćwiczenia może wystąpić konieczność uruchomienia na terenie miasta syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu - tłumaczą.

Jakich sygnałów możemy się spodziewać? W ciągu kilku dni zostaną wyemitowane: modulowany dźwięk trwający trzy minuty (oznaczający ogłoszenie stanu gotowości), a także ciągłe brzmienie o długości trzech minut (odwołanie alarmu).

Nie tylko w naszym mieście

Manewry Renegade/Sarex – 20 obejmą znaczą część kraju. 2 października Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach podał, że prawdopodobnie alarmy pojawią się tylko w niektórych powiatach naszego województwa, ale jednostki samorządowe mają obowiązek poinformowania mieszkańców o takich działaniach.

- Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie Renegade/Sarex – 20. Elementami przedsięwzięcia są zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie Renegade, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej - czytamy w oświadczeniu instytucji. - Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w pierwszym dniu ćwiczenia w godz. 8.00 – 10.00 Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego będzie emitować sygnały zgodnie z trasą przelotu "podejrzanego", ćwiczeniowego statku - dodają autorzy.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia. Najciekawsze wiadomości,...

Nowe polaczenia autobusowe

Pojawią się dodatkowe kursy. Nowe autobusy do...

Koronawirus antycovidowcy

Covidowych historii ciąg dalszy. Burmistrz...

Wosp tarnogorzanka

Spot reklamowy WOŚP 2021. Autorką jest...

Radni apeluja do ministra

Radni apelują do Ministra Zdrowia. Co na to...

Zaginela dziewczyna

Zaginęła tarnogórzanka. Dziewczyna nie wróciła...

Koronawirus tarnowskie gory

Obostrzenia wracają. Cała Polska w żółtej strefie