W tym roku kolejką wąskotorową będziemy cieszyć się dłużej

1 skalowacz pl

Ze względu na piękną pogodę, która ma trwać jeszcze do końca września Górnośląskie Koleje Wąskotorowe wydłużają sezon. Przejażdżki koleją cieszą się niemałą popularnością, więc chętnych na kolejne podróże na pewno nie zabraknie.

Wsiądź do pociągu...

Jak co roku sezon kolei wąskotorowej trwa do końca wakacji. W tym roku będzie jednak inaczej. Biorąc pod uwagę prognozę pogody, która napawa optymizmem jak i niesłabnącą popularność jaką cieszą się pociągi, GKW postanowiły przedłużyć sezon korzystania z kolei do 20 września.

W każdą sobotę i niedzielę pociągi będą kursować na trasie: Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie. Tak jak w poprzednich miesiącach będzie możliwość zwiedzania stacji Bytom Karb Wąskotorowy znajdującej się przy ulicy Reja w dniach 6 i 20 września o godzinie 12 i 15. Odjazdy ze stacji Bytom Wąskotorowy w sobotę i niedziele będą się odbywać o godzinach: 9.15, 12.15 i 16.15. Na trasie kolei znajduje się  wiele niesamowitych atrakcji takich: kamieniołom Blachówka (zwany czasem „wielkim kanionem”), Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach (wpisana na listę UNESCO) czy zalew Nakło-Chechło. Taka wycieczka to niesamowita frajda dla dzieci i młodzieży, które do 16 roku życia podróżują pociągami kolei wąskotorowej całkowicie za darmo.

Ryś potrzebuje pomocy

W ubiegłym roku Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wraz z bytomskim samorządem kupiło częściowo wyremontowany 70-letni parowóz T49 Ryś. Ta maszyna była dwuosiowym parowozem wąskotorowym produkowanym w Polsce w latach 1946-1950 i był przeznaczony do pracy głównie na kolejach leśnych i przemysłowych. By znów wrócić na tory pociąg potrzebuje dalszego remontu. W internecie ruszyła zbiórka, która pomoże tchnąć w Rysia nowe życie. Osoby wspierające zbiórkę otrzymają drobne upominki takie jak: wąskotorowe kubki, koszulki, bilety wolnej jazdy czy możliwość przejazdu w kabinie lokomotywy. Darczyńcy, którzy wpłacą największe datki będą mieli możliwość przejazdu pociągiem przeznaczonym tylko i wyłącznie dla nich i ich gości. Zrzutka znajduje się pod adresem: https://zrzutka.pl/xwujmr.

fot.sgkw.eu

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej: