W Zbrosławicach trwają prace przy roznosie sztolni. Co się tam dzieje?

W powiecie tarnogórskim rozpoczęła się inwestycja, która ma podnieść atrakcyjność Doliny Dramy. Dotyczą jednak nie Tarnowskich Gór, ale Zbrosławic. Co tam powstaje?

Roboty przy Bramie Gwarków

Wśród obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdziemy nie tylko Zabytkową Kopalnię Srebra czy Sztolnię Czarnego Pstrąga. Część pogórniczego kompleksu znajduje się na obszarze gminy Zbrosławice. Tam też w październiku rozpoczęły się działania mające na celu przekształcenie tego terenu w miejsce bardziej przyjazne turystom.

Urząd Gminy ogłosił przetarg na realizację zadania "Odtworzenie basenu roznosu Sztolni Fryderyk oraz wykonanie ścieżki przyrodniczo – dydaktycznej wzdłuż cieku Drama wraz z parkingiem". Całą inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy, który został już rozpoczęty, zakłada: wykonanie parkingu na 39 miejsc oraz żwirowej ścieżki, usztywnienie zbocza nad basenem sztolni, odtworzenie oryginalnych ścian zachodnich i maszkaronów na nowej ścianie zabezpieczającej portal. Drugi etap zaplanowany jest na kolejne lata. W jego ramach powstanie: drewniana ścieżka dydaktyczna wraz z pomostami, mostkiem nad Dramą, wiatami, oświetleniem oraz małą architekturą. Więcej na ten temat przeczytać można w poniższym artykule.

To będzie "największa turystyczna atrakcja w Gminie Zbrosławice". Co się tam pojawi?

Na jakim etapie są aktualnie działania?

- Obecnie trwają prace związane z odtworzeniem stopnia wodnego w korycie cieku, odtworzenie umocnień wypływu oraz odbudowa skarp. W okolicy samego wypływu jednocześnie realizowany jest pierwszy tego typu parking w gminie o niespotykanej w okolicy nawierzchni - tłumaczą wykonawcy.

Za realizację inwestycji odpowiada Gminny Zakład Komunalny ze Zbrosławic oraz Agal sp. z o.o. z Rybnika.

Tarnowskie góry kopalnia unesco

Może Cię zainteresować:

Nowy krok w rozwoju Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków. Czym będzie się zajmować?

Autor: Urszula Gołkowska

05/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon