Licea i technika w Tarnowskich Górach przygotowują się do rekrutacji. Walka o ósmoklasistów trwa

Szkoły ponadpodstawowe zaczynają zapraszać przyszłych kandydatów. Tarnogórskie placówki, jako miejsca realizacji kolejnego etapu edukacji, co roku wybiera większość uczniów naszego powiatu.

Tarnowskie gory staszic

Co by tu wybrać?

To pytanie stawiają już sobie nastolatkowie, którzy w tym roku opuszczą ośmioletnie podstawówki. Zanim jednak porzucą szkolne mury, czeka ich pierwszy poważny egzamin. Odbędzie się on w dniach 25-27 maja. Młodzież będzie zdawać trzy przedmioty: język polski, matematykę oraz wybrany język obcy nowożytny. Dzisiaj zakończyły się natomiast egzaminy próbne. Co sądzą o nich ósmoklasiści?

- Generalnie testy nie były łatwe. Największy problem miałam z angielskim, a najbardziej podobał mi się arkusz z polskiego - opowiada jedna z uczennic z Tarnowskich Gór. - Chciałabym, żeby na egzaminie pojawił się „Mały Książę” - dodaje.

Mimo tego, że do lata i składania dokumentów o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych jeszcze daleko, placówki już starają się zachęcić młodych ludzi do rekrutacji do danego liceum czy techniku. Rzeczywiście, jest w czym wybierać. W naszym mieście funkcjonują:

 • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica
 • Zespół Szkół Chemiczno - Medycznych i Ogólnokształcących im. M. Skłodowskiej-Curie
 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących „Mechanik”
 • Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich
 • Zespół Szkół Budowlano – Architektonicznych
 • Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II
 • Wieloprofilowy Zespół Szkół
 • Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli
 • Centrum Kształcenia Ustawicznego
 • Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych
 • Zespół Szkół Salezjańskiego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego

Niektóre z placówek znalazły się w prestiżowym rankingu Perspektywy 2021. Najlepszym liceum w naszym powiecie okazało się II LO im. Stanisława Staszica, natomiast wśród techników prym wiedzie Technikum nr 1 (Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących).

Nowości w szkołach ponadpodstawowych

Niestety pandemia uniemożliwia zorganizowanie tradycyjnych Targów Edukacyjnych czy Dni Otwartych. Istnieją natomiast także inne metody, by dotrzeć z ofertą do przyszłego kandydata. Jedną z nich są "wirtualne odwiedziny" w szkołach podstawowych. Taktykę tę wykorzystuje na przykład Chemik. Technikum, oprócz zajęcia wysokiego miejsca we wspomnianym rankingu, może pochwalić się jedną z najnowszych inwestycji.

- Pracownia weterynaryjna wzbogaciła się o szkielet konia naturalnej wielkości. Nasz koń jest jedną z kilkunastu pomocy naukowych, dzięki którym naukowo rozwijać się będą uczniowie klasy technik weterynarii. Wartość całego projektu wynosi 142 tysięcy złotych. Oprócz konia nowe pomoce naukowe to: świnia, owca, kura. Zapraszamy tegorocznych ósmoklasistów do naszej szkoły - zachęcają przedstawiciele technikum.

Także w Staszicu szykuje się ciekawa zmiana. Uczniowie profilu biologiczno - chemicznego zaczną korzystać z nowej pracowni.

- Znajdą się w niej najnowsze pomoce szkolne (w tym 14 stanowisk mikroskopowych umożliwiających korzystanie z preparatów suchych i mokrych, tablica multimedialna z pełnym oprogramowaniem) oraz funkcjonalne wyposażenie - tłumaczą władze szkoły. - Ale chcemy w pracowni eksponować również zbiory zgromadzone w XIX wieku przez pierwszego dyrektora naszej szkoły (i wybitnego botanika) Paula Wossidlo - dodają.

Osiągnięciami oraz pracami swoich uczniów - i to nie tylko w wersji online - chwali się także Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych. Niedawno młode przedstawicielki placówki prezentowały swoje projekty podczas pokazu mody w Tarnogórskim Centrum Kultury.

Na uwagę zasługuje także Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku (gmina Tworóg). Jest to jedna z zaledwie kilkunastu szkół tego typu w całym kraju. Tutaj także planuje się realizację interesującego przedsięwzięcia.

Wybór szkół w naszym mieście, a także powiecie jest naprawdę szeroki. Z pewnością każdy ósmoklasista znajdzie dla siebie coś ciekawego.

fot. II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry szkoła bez HiTu

Tarnowskie Góry wolne od "HiTu"? Zobacz na mapie szkół

Tarnowskie Góry Chemik

Cztery tarnogórskie szkoły zakwalifikowane do projektu ESA

Tarnowskie Góry budowlanka tiktok

Tarnogórskie szkoły ruszyły na podbój TikToka

Tarnowskie Góry gazeta

Podsumowanie tygodnia 08.-14.11

Remont Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach

Przemiana Mechanika. Szkołę wyremontowano i zmodernizowano

Tarnowskie Góry 14.-20.06

Podsumowanie tygodnia 14.-20.06

Tarnowskie Góry marzec 2022

Podsumowanie tygodnia 28.02-06.03.2022