Ważny dzień dla WSP w Tarnowskich Górach. Odbyły się pierwsze operacje na nowym bloku

W tym roku w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym zakończyła się ważna inwestycja. Do użytku oddano nowy blok operacyjny. W tym tygodniu odbyły się tam pierwsze operacje.

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A.
Szpital tarnowskie góry operacja

Nowy rozdział w historii WSP

Dobre wieści ze szpitala w Tarnowskich Górach. Wczoraj, 15 czerwca, na nowym bloku operacyjnym przeprowadzono siedem zabiegów. Harmonogramy operacji na kolejne dni są już także zapełniane. Rozpoczęcie działalności poprzedzone zostało długimi przygotowaniami technicznymi, organizacyjnymi i logistycznymi. Jak stwierdzają medycy, to bardzo ważny czas dla placówki.

- Nowy blok operacyjny to nowoczesna przestrzeń dla chirurgii i innych dziedzin medycyny, ale przede wszystkim znaczne zwiększenie możliwości leczenia oraz poprawa komfortu pacjentów i personelu - zaznacza prezes WSP S.A. Sebastian Grabowski.

Nowy blok operacyjny oddany do użytku

Na początku roku zakończona została duża inwestycja. W lutym oficjalnie otwarto zmodernizowane pomieszczenia placówki. W miejscu dawnej kuchni powstały sale operacyjne i sterylizatornia. W ramach inwestycji w bloku operacyjnym udało się zorganizować między innymi:

  • 4 sale operacyjne z wejściem poprzez śluzy
  • salę wybudzeń ze stanowiskami obserwacyjnymi
  • śluzy szatniowe, przez które odbywa się wejście do bloku operacyjnego
  • magazyny czystych i sterylnych materiałów z połączeniem dźwigiem towarowym ze sterylizatornią
  • pomieszczenia przygotowawcze personelu oraz pacjentów
  • magazyn odpadów, magazyn brudnej bielizny
  • pomieszczenie wstępnego mycia i dezynfekcji, pomieszczenie przygotowania preparatów histopatologicznych
- Sale operacyjne zostały zbudowane zgodnie z najwyższymi standardami higienicznymi, co minimalizuje ryzyko infekcji i zakażeń. Bardzo istotnym elementem jest bezpośrednie połączenie z centralną sterylizacją, która znajduje się tuż pod blokiem, to stamtąd sterylne narzędzia transportowane są specjalną windą - podaje Sebastian Grabowski.
- Wszystkie oddziały szpitalne mają bezpośredni dostęp do specjalnej windy, dedykowanej wyłącznie pacjentom kierowanym na zabieg operacyjny, dzięki czemu transport pacjenta odbywał będzie się sprawnie zarówno na zabieg, jak i po jego zakończeniu, mając przez cały czas zapewnioną pełną opiekę w jednym zintegrowanym środowisku, a personel dostęp do potrzebnych zasobów - dodaje.

Łączny koszt inwestycji przekroczył 23 mln zł. Na ten cel pozyskano dotację w wysokości prawie 6,5 mln zł z budżetu państwa. Nie udałoby się także bez dużego wkładu środków własnych Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach. Realizacja zadania "Adaptacja byłej kuchni w budynku WSP S.A. na potrzeby bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni" zajęła dwa lata.

Leon

Może Cię zainteresować:

Poznajcie nasze nowe maluszki. Urodziły się w tarnogórskim szpitalu

Autor: Urszula Gołkowska

02/06/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon