Wiceminister Rozwoju przyjechał do Tarnowskich Gór

Krzysztof Mazur, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju przyjechał wczoraj do Tarnowskich Gór omówić kwestie dotyczące nadchodzących wyborów oraz dofinansowania samorządów z tarczy antrykryzysowej. Jaki był wynik tego spotkania?

Spotkanie

Spotkanie z podsekretarzem stanu odbyło się wczoraj, w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach, z inicjatywy Tomasza Olszewskiego, doradcą wicepremier Jadwigi Emilewicz. Krzysztof Mazur rozmawiał z burmistrzem oraz wójtami gmin należącymi do naszego powiatu.

- Teraz jest gorący okresy spotkań między rządem i samorządem – wyjaśnia Krzysztof Mazur, podsekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju. - Ważną kwestią było dobre przeprowadzenie wyborów. Na początku część samorządowców twierdziła, że termin 28 czerwca jest niewykonalny. Cieszę się, że wszystko udało się zorganizować, bo był taki moment, w którym wyglądało na to ,że może dojeść na konfrontacji linii rząd- samorząd. Te wybory są przeprowadzane w taki sposób, że bez względu na wynik nikt nie będzie ich kwestionował – dodaje.

Tarnowskie Góry otrzymają ponad 7 mln zł z Tarczy Antykryzysowej dla samorządów

Z Funduszu Inwestycji Samorządowych będą przekazywane dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych trafi do samorządów. Kwoty dotacji są przyznawane w zależności od wydatków majątkowych oraz zamożności gmin i powiatów. Pieniądze z funduszu będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, czyli m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację czy budowę żłobków, dróg.

- Samorządy tracą wpływy z podatków i w naturalny sposób obcinają inwestycje. Chcemy, żeby Tarnowskie Góry nie rezygnowały z inwestycji, żeby korzystały z funduszu. Takie inwestycje to na przykład nowe chodniki, które często budują lokalni wykonawcy. Uderzając w samorząd, uderzamy potem w lokalnych przedsiębiorców, którzy mają mniej zamówień – mówi Krzysztof Mazur.

Na spotkaniu został poruszony temat programu „Mieszkanie Plus”, który ma zachęcić młodych ludzi do mieszkania w małych miejscowościach. Jeśli Tarnowskie Góry skorzystałyby z programu, rząd poniósłby 35% kosztów inwestycji.

- Na resztę, czyli 65%, rząd daje bardzo preferencyjny kredyt z 1% oprocentowaniem – wyjaśnia Krzysztof Mazur. - Chcemy zatrzymać młodych ludzi, żeby nie uciekali z tych mniejszych miejscowości. Wydaje mi się, że bardzo duże ceny mieszkań w metropoliach mogą być argumentem, przemawiającym za tym, że ktoś zostanie w Tarnowskich Górach, a nie pojedzie do Katowic czy Warszawy, dlatego że będzie miał dobry i stały najm – dodaje.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry panorama

Wieża widokowa na Górze Cipiorg? Radny interpeluje

Tarnowskie Góry ZTM

Nowe kasowniki w autobusach ZTM. Wypowiedzą się mieszkańcy

Nagroda minister Rodziny i Polityki Społecznej

Projekt pracownic tarnogórskiego MOPS nagrodzony

Tarnowskie Góry, ulica Krakowska

Gdzie zniknął gwarek z ulicy Krakowskiej? Urząd Miasta wie

Tarnowskie Góry - Noc Spisowa w Urzędzie Miasta

Noc Spisowa w Tarnowskich Górach. Gdzie można się spisać?

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach - ułatwienia dla osób o specjalnych potrzebach

Starostwo z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach, RTG, tomografia

Nowoczesny sprzęt dla tarnogórskiego szpitala