Wielka modernizacja kolei. Podpisano umowę na ponad miliard złotych

PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły wczoraj umowę z wykonawcą, który dokona znacznej przebudowy. Dotyczy ona między innymi infrastruktury kolejowej w Radzionkowie.

Radzionkow remont torow

1,2 miliarda dla przebudowy kolei

Przedstawiciele PKP podpisali w piątek umowę na przebudowę magistrali węglowej znajdującej się na obszarze Śląska. Gruntowną przebudowę przejdzie trasa Chorzów Batory - Nakło Śląskie, która przecina także powiat tarnogórski.

- Modernizacja linii kolejowej nr 131 będzie milowym krokiem do nowoczesnej i przyjaznej kolei w województwie śląskim. Prace, które obejmą m.in. wymianę sieci trakcyjnej, budowę i przebudowę peronów, pozwolą osiągnąć większe prędkości pociągów, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa - mówił dziś Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. - Transport szynowy stanie się bardziej przystępny również dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja znacząco poprawi stan infrastruktury w regionie, a co za tym idzie - jakości życia jego mieszkańców – podkreślał.

W ramach inwestycji wykonanych zostanie wiele robót budowalnych i remontowych. Podróżni będą mogli skorzystać z nowego przystanku Chorzów Uniwersytet, siedmiu odnowionych przystanków, 29 obiektów inżynieryjnych. Modernizację przejdzie w sumie 80 kilometrów linii kolejowej.

Inwestycje w Radzionkowie

Co do samego Radzionkowa, inwestorzy planują odnowić stację Radzionków oraz przystanek Radzionków Rojca. Prace remontowe obejmą także wiadukty kolejowe przy ul. Zejera i ul. Kużaja. Ponadto przy fragmentach ulic Sikorskiego, Lotników, Huzarów pojawią się specjalne ekrany akustyczne.

Przetarg został ogłoszony w systemie "zaprojektuj i wybuduj", co oznacza, że wykonawca bierze na siebie odpowiedzialność nie tylko za wykonanie określonych robót, ale także samo opracowanie dokumentacji projektowej. Planowy termin zakończenia prac to rok 2024.

- Podpisana dziś umowa za ponad 1,2 mld zł netto, na odcinek Chorzów – Nakło Śląskie na linii nr 131 ze Śląska do portów pokazuje, że PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie realizują inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego i efektywnie wykorzystują środki unijne. Sytuacja pandemii nie przerwała realizacji inwestycji, ogłaszania przetargów oraz podpisywania umów na ważne społecznie i gospodarczo kolejowe projekty – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ze Śląska na północ

Przyszłościowy plan zakłada, że zmodernizowana zostanie cała trasa Chorzów - Maksymilianowo. Za wykonanie wspomnianego śląskiego odcinka odpowiada przedsiębiorstwo PORR S.A. W 2021 roku realizowane będą prace projektowe, a budowę przewidziano na lata 2022- 2024.

- Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A między Chorzowem a Nakłem Śląskim zwiększa dostępność do podróży koleją w województwie śląskim, ale jest też istotna dla rozwoju ważnej trasy towarowej. Kolej staje się coraz sprawniejszym, najbardziej przyjaznym dla środowiska środkiem transportu. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i coraz bardziej punktualną – stwierdził Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach

Ekologia i linia kolejowa Tarnowskie Góry - Zawiercie

Tarnowskie Góry Osada Jana

Nowy przystanek PKP w Tarnowskich Gór na Osadzie Jana

Tarnowskie Góry trasy rowerowe

Tarnowskie Góry łączą siły z Toruniem w temacie rowerowym

Radzionków, awaria wody

Radzionków. Planowana przerwa w dostawie wody

Tworóg. Odnowione figury świętych

Tworóg. Odnowili zabytkowe figury i zaprosili na jarmark

Tarnowskie Góry, Strzybnica

Radni interpelują w sprawie starego cmentarza ewangelickiego

Tarnowskie Góry 4

Byli związani z powiatem tarnogórskim. W tym roku odeszli...