Witacze przy głównych tarnogórskich drogach. Kto odpowiada za ich projekt i wykonanie?

Przy pięciu drogach wjazdowych do naszego miasta stanęły specjalne oznaczenia. To efekt realizacji zadania rozpoczętego jeszcze w zeszłym roku.

Miasto UNESCO wita gości

16 marca 2021 r. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach poinformowało o wynikach konkursu na wykonanie znaku informacyjnego o światowym dziedzictwie UNESCO. Zadanie powierzono Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które opiekuje się najważniejszymi lokalnymi zabytkami.

Inwestycja kosztowała około 60 tysięcy złotych. Większość kosztów, 50 tysięcy zł, pokrył powiat tarnogórski.

Cieszę się, że powiat uczestniczył w tym projekcie. Mam nadzieję, że witacze będą umacniać w nas świadomość, gdzie i w jakim miejscu mieszkamy, a także jak blisko nas znajdują się te niezwykłe miejsca – stwierdza starosta Krystyna Kosmala.

Gdzie zobaczymy witacze?

W ramach zadania powstało pięć instalacji o wymiarach 3,5 x 1,5 m. Widnieją na nich napisy: Witamy i UNESCO, symbole młotka i pyrlika, a także logo miasta, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Powiatu Tarnogórskiego oraz Lasów Państwowych.

Konstrukcje witają i żegnają kierowców przy ul. Zagórskiej, Korola, Gliwickiej, Częstochowskiej i Pyskowickiej. Jeszcze jedna instalacja stanąć ma na granicy z Nakłem Śląskim.

Żadne inne miasto w Polsce nie może pochwalić się takimi witaczami, na których widać logo UNESCO. Ich postawienie trochę trwało, bo nie dostaliśmy zgody z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dlatego zaczęliśmy rozmawiać z miastem, powiatem i nadleśnictwem, żeby postawić witacze na ich działkach, przy tych samych drogach. Nie wszystkie miejsca są idealne. To efekt kompromisu – mówi Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Witacze jak... dolomity

Autorem projektu instalacji jest tarnogórski artysta prof. Werner Lubos. Jak tłumaczy, przy pracy inspirację czerpał z odłamka dolomitu, który przypadkiem znalazł.

Kamienie albo wyrosły pod ziemią, albo spadły z góry. Pomiędzy kamieniami znajduje się tzw. podbitka, która blokuje ich przemieszczanie się, czyli jest wzmocnieniem. Chciałem tym samym pokazać, że to, co znajduje się w naszych podziemiach, jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym i może zostać przeniesione na powierzchnię, jako rzeźba przestrzenna. Kolor to połączenie barwy sjeny, którą kamień przybiera w swoim naturalnym środowisku oraz srebra z naszej kopalni – opowiada prof. Lubos, członek Zarządu SMZT.

Przy okazji działań związanych z witaczami pojawiło się pytanie o możliwość zamieszczania znaku UNESCO na tablicach informacyjnych przy drogach krajowych. Więcej o problemie i próbach jego rozwiązania w poniższym artykule.

Tarnowskie Góry, oznaczenia UNESCO

Może Cię zainteresować:

Co z tarnogórskimi oznaczeniami UNESCO? Głogowski: Jest światełko w tunelu

Autor: Urszula Gołkowska

24/11/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon