#WspieramUNESCO. Odpowiedź województwa na apel o pomoc dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Władze województwa zdecydowały, że nie stanie się ono członkiem wspierającym Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Mają za to inną propozycję.

Tarnowskie gory stowarzyszenie milosnikow ziemi tarnogorskiej

Nowa instytucja zamiast dofinansowania

15 lutego Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Lucyna Ekkert złożyła interpelację w sprawie przystąpienia Województwa Śląskiego do SMZT.

- Przystąpienie Województwa Śląskiego do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w charakterze członka wspierającego byłoby wyrazem chęci współpracy ze Stowarzyszeniem, Powiatem Tarnogórskim i Gminą Tarnowskie Góry mającej na celu ocalenie naszego dziedzictwa kulturowego, ale także sprzyjałoby promocji naszego regionu. Zadeklarowanie kwoty co najmniej 0,10 zł na mieszkańca województwa śląskiego jako rocznej składki członkowskiej to kwota 451 764 zł, co jest już wymierną pomocą dla Stowarzyszenia - czytamy w dokumencie.

Przypomnijmy, że na takie działanie zdecydowało się zarówno miasto Tarnowskie Góry, jaki i Starostwo Powiatowe. Coraz więcej instytucji włącza się w akcję wspierania zabytkowych obiektów UNESCO. Wczoraj radna Lucyna Ekkert oświadczyła, że otrzymała odpowiedź na swój apel.

- Uprzejmie informuję, że podtrzymuję swoje stanowisko wyrażone w odpowiedzi z dnia 2 lutego br. na poprzednią interpelację Pani Radnej w tej sprawie. Utworzenie nowej instytucji kultury pozwoliłoby na stałe finansowanie w ramach dotacji podmiotowej na działalność, a samorządowi Województwa umożliwiłoby sprawowanie kontroli nad przekazywanymi środkami - stwierdził Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Dokument wywołał spore emocje wśród tarnogórzan.

- Czyli chcą przejąć dorobek Stowarzyszenia, scentralizować. Nie możemy do tego dopuścić - stwierdził jeden z nich.

- Gdzie byli ci mądrale, kiedy Zbyszek Pawlak i inni działacze SMZT przez blisko dwie dekady walczyli o wpis na Listę UNESCO?... teraz każdy chce przyjść na gotowe - dodaje internautka.

W dyskusję zaangażowała się także Izabela Domogała, członkini Zarządu Województwa Śląskiego.

- Przypomnę, że my dysponujemy środkami publicznymi i mamy obowiązek kontrolowania środków, które przekazujemy! Proszę pamiętać że stowarzyszenie jest poniekąd przedsiębiorcą (prowadzą działalność gospodarczą), proszę zapytać, co na to inne stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą z terenu powiatu? Też dostana takie wsparcie? Urząd Marszałkowski zaproponował dedykowany, większy zakres pomocy i stałe, stabilne finansowanie zgodne z prawem - napisała.

Przypomnijmy, że marszałek Jakub Chełstowski zaproponował, żeby obiektami UNESCO zajęła się nowa instytucja kultury. W jej skład miałoby wchodzić oczywiście Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, a także samorząd województwa, powiat tarnogórski i miasto Tarnowskie Góry.

fot. Śląskie. Pozytywna energia

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon

czytaj więcej:

Stowarzyszenie milosnikow ziemi tarnogorskiej

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej...

Unesco tarnowskie gory

Pomoc województwa dla zabytków UNESCO w...

Tarnowskie gory kopalnia srebra

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego...

Powiat tarnogorski stowarzyszenie milosnikow ziemi tarnogorskiej

Powiat Tarnogórski jako członek Stowarzyszenia...

Zabytkowa kopalnia srebra zmieni wlasciciela

Zabytkowa Kopalnia Srebra zmieni właściciela?...

Lokalna Organizacja Turystyczna "Miasta Gwarków"

Lokalna Organizacja Turystyczna "Miasta Gwarków"

Property Forum 2021 Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry w Property Forum Online Regiony 2021