Województwo śląskie dla Ukraińców. Bezpłatne przejazdy pociągami i autobusami

Instytucje na Śląsku uruchamiają kolejne możliwości wsparcia uchodźców. Koleje Śląskie oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego świadczą nieodpłatne usługi.

Urszula Gołkowska
Tarnowskie góry transport dla ukraińców

Darmowe przewozy autobusami i tramwajami

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia poinformowała, że od dziś, 28 lutego, obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej.

- Podczas kontroli biletów, należy pokazać ukraiński paszport lub inny dokument potwierdzający narodowość ukraińską lub dokument potwierdzający status uchodźcy wojennego - tłumaczą przedstawiciele GZM. - Jesteśmy z Wami! - dodają.

Bezpłatny transport kolejowy

W akcję pomocy włączają się także Koleje Śląskie. Od 26 lutego do odwołania Ukraińcy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami przewoźnika. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

– Kolejarze doskonale rozumieją swoją misję społeczną. Wierzymy, że bezpłatne przejazdy pomogą Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną na teren województwa śląskiego, w szybszym odnalezieniu się w nowej rzeczywistości – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Obywatele Ukrainy mogą także bezpłatnie przemieszczać się pociągami Intercity i TLK. Akcja trwa do 25 marca 2022 roku. W oficjalnym komunikacie czytamy:

"Przejazdy te odbywają się na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Osoby te mogą pobierać nieodpłatne rezerwacje, a w przypadku ich braku mogą podróżować bez rezerwacji miejsca.
Jeżeli obywatel Ukrainy zakupił już bilet, to może go zwrócić lub wymienić na nieodpłatną rezerwację miejsca. Zwrotu pieniędzy za zakupione bilety dokonujemy bez potrąceń".

Punkt informacyjno-doradczy na katowickim dworcu

W holu katowickiego dworca PKP (adres: Plac Marii i Lecha Kaczyńskich 2) otworzył się specjalny punkt dla ukraińskich obywateli.

- Wysiadający z pociągu uchodźcy mogą w nim od razu otrzymać sprawdzoną i rzetelną informację dotyczącą legalizacji swojego pobytu w naszym kraju - informuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
- Obsługują go pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wolontariusze, a obsługa prowadzona jest w języku ukraińskim - dodaje.

Punkt działa codziennie, także w weekendy, w godzinach od 8:00 do 22:00.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon