Wszyscy płacimy za błędy PiS

Wysokość kar, które na Polskę nałożyła Unia Europejska za niestosowanie się do wyroków unijnego Trybunału Sprawiedliwości przekroczyła już kwotę 3,5 mld zł! Za tę sumę można zbudować ok. 12 tys. mieszkań! Każdego i każdą z nas – pracującego, emeryta, a nawet noworodka buta polskiego rządu kosztowała już ok. 100 zł.

Kobylinski jpg

100 zł to w dobie inflacji niezbyt duże zakupy, ale zawsze to 100 zł. Dlaczego płacimy kary? Bo możemy?

Apatia droga w skutkach

Polacy stali się zbyt apatyczni. Połowa z nas i tak nie pójdzie na wybory, mimo że kary płacą absolutnie wszyscy, choć fizycznie nie wysyłamy przelewów do kasy Trybunału. Te pieniądze są nam potrącane z bieżących wypłat z budżetu Unii Europejskiej. Ta sama sytuacja występuje w przypadku środków z Krajowego Planu Odbudowy. Tam pieniądze są nieporównywalnie większe, ale przez niezrozumiały upór rządu PiS przechodzą nam one koło nosa.

Zagrożona praworządność

I w tym kontekście pojawia się Święto Konstytucji 3 Maja. Od 2015 roku trwa wielka walka polityczna o praworządność – przestrzeganie naszego i unijnego prawa. Trzeba jednak sobie zdać sprawę, że same kwestie związane z prawem nie interesują większości Polaków, którzy są zajęci codzienną gonitwą. Tym razem chodzi już nie tylko o prawo, jako takie ale i o nasze pieniądze. Stabilny system prawny to również deszcz pieniędzy, jakie możemy otrzymać ostatni raz z Unii Europejskiej w formie bezzwrotnych dotacji i bardzo, bardzo tanich kredytów.

Błogi sen strażnika konstytucji

Gdy zobaczymy Andrzeja Dudę, „strażnika konstytucji” – prezydenta RP mówiącego o przestrzeganiu prawa, to pamiętajmy, że właśnie on jest winien bałaganowi prawnemu, za który płacimy. Ludzie mają krótką pamięć, ale warto przypomnieć o nocnych nominacjach do Trybunału Konstytucyjnego, ekspresowym podpisywaniu ustaw czy pełnej amnezji prezydenta, który jeszcze w kampanii w 2015 roku narzekał na fakt, że prezydent RP tylko podpisuje ustawy. A te powinny być zgodne z naszą, obecną konstytucją z 1997 roku, która może i ułomna, ale nadal obowiązuje.

Życzę Państwu miłego świętowania Konstytucji 3 Maja!

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon