Wystawa "Ubierało nas Tarmilo" już gotowa. Kiedy będziemy mogli ją zobaczyć?

Specjalna ekspozycja poświęcona zakładom Tarmilo czeka na pierwszych gości. Otwarcie już w tę sobotę, podczas Nocy Muzeów.

"Ubierało nas Tarmilo"

Przed nami nowe muzealne przedsięwzięcie tarnogórskiej instytucji. Wielu mieszkańców pamięta czasy prężnego rozwoju odzieżowego przedsiębiorstwa. Dla nich oraz dla wszystkich tych, którzy Tarmilo kojarzą już tylko jako rozpadający się budynek, ciekawym doświadczeniem może być zobaczenie nowej wystawy. Powstała ona przy współpracy z samymi tarnogórzanami. Do muzeum trafiły przeróżne pamiątki po zakładach - fotografie, odzież, przedmioty sygnowane charakterystycznym logo: proporczyki, apaszki, serwetki, etui na długopisy, przypinka jubileuszowa, pamiątkowy medal, odznaczenia, guziki, a nawet ostatnia cegła z wyburzonej hali produkcyjnej.

- Od początku poszukiwań pamiątek po "Tarmilo" duże wsparcie okazały związane z zakładami Zofia Kostrzewa i Maria Krzemińska, które pomogły w dotarciu do innych byłych pracowników i ich rodzin - opowiadają przedstawiciele instytucji.

Podczas zwiedzania ekspozycji goście będą mogli zobaczyć także film o działalności ZPO "Tarmilo".

Kiedy zobaczymy tarnogórską wystawę?

Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na sobotę, 14 maja, jako jedno z wydarzeń tegorocznej Nocy Muzeów. Na zainteresowanych czeka jeszcze jedna niespodzianka. Na terenie po zakładach, gdzie obecnie znajduje się parking, pojawiła się stara brama, przez którą wjeżdżało się kiedyś przed wyburzeniem starych zabudowań.

W sobotę o godzinie 18:00 odbędzie się oficjalne otwarcie Nocy Muzeów z udziałem Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusza Czecha i kwintetu dętego oraz przejście z muzeum na teren dawnych Zakładów "Tarmilo" i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Samą wystawę będzie można oglądać do 27 listopada tego roku.

Tarnowskie Góry noc muzeów

Może Cię zainteresować:

Noc Muzeów 2022 w Tarnowskich Górach. Jakie atrakcje czekają na gości? Zobacz plan imprezy

Autor: Urszula Gołkowska

09/05/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon