O tarnogórskich obiektach UNESCO i Elektrociepłowni Szombierki. Rozmowa ze Zbigniewem Pawlakiem

Jak zabytki, którymi opiekuje się SMZT są przygotowane na sezon zimowy? Czy ich opiekunowie planują kolejne turystyczne atrakcje? Co mogłoby powstać w bytomskiej EC Szombierki, która - podobnie jak rok temu tarnogórskie obiekty - znajduje się aktualnie w bardzo trudnej sytuacji? O te i inne kwestie zapytaliśmy Zbigniewa Pawlaka, Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Tarnowskie Góry, Kopalnia Srebra

Jak aktualnie wygląda sytuacja dotycząca obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga? Na jakim etapie są ustalenia z województwem?

Zbigniew Pawlak: Urząd Marszałkowski złożył ofertę. Zwołałem Walne Zgromadzenie. Nie przyjęło ono jednak tej oferty.

Sezon turystyczny już za nami. Jak tarnogórskie obiekty UNESCO przygotowane są do nadchodzących miesięcy?

Ruch turystyczny nadal trwa. Wchodzimy tylko w słabszy okres jeśli chodzi o ilość zwiedzających. W tym roku gościliśmy dosyć dużo indywidualnych turystów. Nie jest to to samo, co sprzed pandemii, natomiast jest światełko w tunelu, że będzie ich coraz więcej.

W tym roku SMZT wprowadziło do oferty turystycznej nowe atrakcje, takie jak morsowanie czy wycieczki mikrobusem. Czy w nowym sezonie także możemy spodziewać się kolejnych niespodzianek?

Są planowane, ale nie chciałbym w tej chwili jeszcze za wiele zdradzać.

W naszej okolicy znajduje się także inny cenny dla regionu obiekt – Elektrociepłownia Szombierki. Zabytek znajduje się w trudnej sytuacji. Co pan o niej sądzi?

Wszystkie obiekty zabytkowe, które opowiadają o naszej tożsamości, o naszym rodowodzie przemysłowym, są bardzo ważne. Warto by było, by ten obiekt ocalał i został udostępniony turystycznie. Sytuacja jest dosyć trudna prawnie. Nie wiem, czy Gmina Bytom jest w stanie wykupić, przejąć i wyremontować sama tak potężny i tak ważny dla Górnego Śląska obiekt. Na pewno jednak warto byłoby go ocalić.

Jak pana zdaniem można byłoby zagospodarować tę przestrzeń? Co mogłoby powstać na terenie Elektrociepłowni?

Najpierw trzeba ochronić ten obiekt. Jeśli chodzi o plan użytkowy czy nadanie nowych funkcji – najpierw trzeba by zbadać ten teren. My jesteśmy specjalistami od dziedzictwa przemysłowego, wpisaliśmy nasze obiekty na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a to wiąże się z autentycznością tych obiektów.

Oczywiście w jakiejś małej części można nadawać nowe funkcje temu obiektowi, ale my jesteśmy przed wszystkim za tym, żeby to miejsce opowiadało o tej przeszłości, która się z nim wiąże, czyli stawiamy na autentyczność. To się obroni zawsze. Dzisiaj trudno odpowiedzieć, co by mogło powstać w EC Szombierki. W pierwszej kolejności trzeba wykupić i ochronić ten obiekt.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon